Ceny pohonných hmot rychle klesají, čerpadláři vyfukují marže

Komentář Lukáše Kovandy: Pohonné hmoty v Česku nadále rychle zlevňují, zejména pak benzín. Ten se včera poprvé od prvních březnových dnů, tedy také od prvních dnů ruské invaze na Ukrajinu, prodával celorepublikově průměrně za méně než 42 korun za litr, konkrétně za 41,99. Za poslední měsíc tak benzín zlevnil takřka o 5,80 koruny na litr. Nafta je rovněž nejlevnější od prvních březnových dní, když se včera jeden její litr prodával průměrně celorepublikově za 43,45 koruny za litr.

Ilustrační fotografie
reklama

Zlevňování pohonných hmot je momentálně poměrně rychlé i v porovnání s poklesem cen na světových trzích a s poklesem cen paliv na surovinové burze v Rotterdamu. To svědčí o tom, že čerpadláři „vyfukují své marže“, které byly v červenci nebývale vysoké. Čerpadláři tak činí z částečně z důvodu hrozby zastropování marží, kterým v důsledku červencového sledování marží pohrozila vláda. Částečně je důvodem obecnější zklidnění situace na evropském trhu s palivy. Toto zklidnění by nemělo narušit ani přerušení dodávek ropy jižní větví ropovodu Družba, k němuž došlo v uplynulých dnech. Včera byla obnovena přeprava ruské ropy tímto potrubím do Maďarska a na Slovensko. Vlastník českých rafinérií, polská společnost PKN Orlen, přitom problémy s nedostatkem ropy k rafinaci nesignalizuje, přestože do Česka nyní ropa Družbou stále neproudí.

V příštím týdnu by měly pohonné hmoty dále výrazněji zlevnit, o zhruba korunu na litr. „Vyfukování marží“ a uklidňování situace na evropském trhu s palivy, které nyní hraje podobně zásadní cenotvornou roli jako vývoj cen ropy nebo směnného kursu koruny k dolaru, bude pokračovat i v příštích sedmi dnech.

Ke snižování cen pohonných hmot přispívá měnová politika Česká národní banky, zejména její intervence za silnější korunu. ČNB v jejím rámci od první poloviny května, za uplynulé zhruba tři měsíce, prodala devizové rezervy za v přepočtu zhruba 575 miliard korun. Primárním cílem centrální banky je stabilizovat kurs na relativně pevné úrovni vůči euru, intervence však zpevňuje korunu také vůči dolaru. To následně přispívá ke snižování dovozních cen ropy a ropných produktů.

Cenu pohonných hmot dále snižují vládní opatření, zejména snížení spotřební daně z pohonných hmot, k němuž došlo letos v červnu. Toto opatření trvá do konce září, poté by měla být nadále snížena daň z nafty. Řidiči benzínových vozů se tak musí připravit na skokové zdražení benzínu na přelomu září a října.     

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky