Nový koronavirus by světovou ekonomiku mohl přijít až na 2,7 bilionu dolarů (60,8 bilionu Kč), vypočítali analytici agentury Bloomberg. To je ekvivalent ročního hrubého domácího produktu (HDP) Británie. Ve svém nejhorším scénáři ekonomové počítali s recesí ve Spojených státech, v eurozóně i v Japonsku a s rekordně nízkým růstem v Číně.
Bloomberg připomíná, že nákaza, která způsobuje nemoc COVID-19, se nyní výrazně šíří především v Jižní Koreji, Itálii a Íránu a první mrtvé hlásí Spojené státy. Další vývoj lze předvídat jen s obtížemi, a proto jsou jakékoli odhady dopadů na jednotlivé země a sektory a jejich rozsah jen nepřesné, zdůrazňuje.
Ve svých výpočtech proto analytici vycházeli z čínské zkušenosti, protože z této země se virus začal koncem loňského roku šířit. V Číně se propadl prodej automobilů o 80 procent, osobní doprava zaznamenala pokles o 85 procent a průzkumy nálady v podnikatelském sektoru dosahují rekordních minim. Zaměřili se také na rozložení případů v jiných zemích a odhady rizik pro globální dodavatelské řetězce, v nichž hraje tato země klíčovou roli nejen jako dodavatel, ale i z hlediska poptávky.
Ve svém nejhorším scénáři analytici Bloombergu počítají s globální pandemií. V takovém případě by se globální hospodářský růst zastavil. Pokles by se vedle japonské ekonomiky a ekonomiky eurozóny nevyhnul ani ekonomice Spojených států, což by mohlo změnit výsledek tamních prezidentských voleb. Čínská ekonomika by v takovém případě letos přidala jen 3,5 procenta - a vzrostla by tak nejpomalejším tempem od roku 1980, kdy tehdejší čínský prezident Teng Siao-pching teprve uváděl do chodu zásadní ekonomické reformy.
Varovné signály přicházejí i odjinud. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) snížila tento týden svůj odhad globálního růstu na 2,4 z 2,9 procenta a varovala, že by mohl zpomalit až na 1,5 procenta. S globálním poklesem ekonomiky počítá v první polovině roku společnost Goldman Sachs. Nejnovější prognózy růstu HDP za první čtvrtletí v Číně se pohybují v širokém rozpětí mezi 5,8 a minus 0,5 procenta - což vysokou míru nejistoty jen podtrhuje, píše Bloomberg.
Témata: Koronavirus COVID-19, ekonomika
Související
14. prosince 2023 16:11
11. srpna 2023 16:45
19. dubna 2023 10:32
17. března 2023 17:48
24. října 2022 10:40
18. října 2022 8:48