Trump demonstruje, že drží otěže mezinárodního obchodu ve svých rukou

„Prezident Trump ukázal svou lepší tvář a udělil výjimky z cel. Demonstruje, že nad ostatními obchodními partnery má převahu. Tu bude chtít využít k dojednání dlouhodobě výhodných dohod pro USA. Evropská unie slaví drobné vítězství, místo toho by se však měla připravit na tvrdá vyjednávání,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Donald Trump

„Donald Trump nadřazuje strategické zájmy země nad ekonomické a odmítá čínské investice v USA. Při této příležitosti je vhodné, aby se i Česká republika zamyslela nad přínosy čínských investic,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Prezident Donald Trump podepsal dokument o uvalení cel na Čínu. Nová cla by měla dosáhnout hodnoty 60 miliard dolarů, což je přibližně hodnota státního rozpočtu České republiky. Čína již pohrozila, že podnikne protiopatření. Mezitím Evropská unie dostala dočasnou výjimku z cel na hliník a ocel. Prezident Trump tím demonstruje převahu USA nad svými obchodními partnery a ukazuje, že otěže dalšího vývoje obchodních vztahů drží ve svých rukou. V přímém přenosu tak můžeme sledovat novou éru mezinárodního vztahů, kdy jsou budovány obchodní bariéry a vyostřovány vztahy mezi jednotlivými státy.

Ministerstvo financí USA dostalo za úkol, aby zabránilo čínským investicím na území Spojených států. Z tohoto kroku je patrné, že Donald Trump nestojí o zahraniční investice, které by mohly poškozovat strategické zájmy USA. Pro Českou republiku je to obzvláště zajímavá zpráva, protože naše investiční strategie vůči Číně je opačná.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky