Nafta nejdražší v historii, benzin je na tom líp

Ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic se v uplynulém týdnu vyvíjely rozdílně, benzin Natural 95 zlevnil v průměru o nepatrné dva haléře na 34,88 Kč za litr, naopak nafta zdražila o sedm haléřů na 35,64 Kč za litr. Vyplývá to z pondělních údajů společnosti CCS.

660
reklama

"Příčinou byla kombinace klesajících průměrných cen na burze v Rotterdamu a oslabující koruny, která pokles cen na burze vykompenzovala. Výsledkem tak byla stagnace u našich čerpacích stanic," uvedl Petr Čermák, analytik společnosti Colosseum. Cena ropy Brent v průběhu minulého týdne na světových trzích stagnovala. "Průměrné ceny pohonných hmot v Rotterdamu pokračovaly v poklesu. Zcela zásadním faktorem posledních týdnů je ovšem kurz koruny vůči dolaru. Aktuální vývoj není českým motoristům nakloněn. Koruna dále oslabovala, což bude tlačit i na ceny u našich čerpacích stanic. V následujících dnech bychom se měli dočkat mírného zdražení, které se projeví především v případě benzinu," očekává analytik.
 
Nejlevnější benzin je i nadále k dostání v Jihočeském kraji (34,27 Kč), poslední místo stále patří jižní Moravě (35,43 Kč). Právě v Jihomoravském kraji se však ceny benzinu nejvíce snížily (o 16 haléřů), naopak nejvíce vzrostly v Pardubickém kraji (o 13 haléřů).

V případě nafty patří první místo Královéhradeckému kraji (35,28 Kč), nejdražší je Jihomoravský kraj (36,11 Kč). Nejvíce se ceny snížily v Moravskoslezském kraji (o tři haléře), naopak nejvíce vzrostly v Olomouckém kraji (o 17 haléřů).

Meziměsíčně Natural 95 zdražil v průměru o šest haléřů, diesel o 79 haléřů. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je nejprodávanější druh benzinu dražší o 3,51 Kč (11,19 %), nafta o 5,02 Kč (16,39 %).

Průměrné ceny Naturalu 95 a nafty se vypočítávají z reprezentativního vzorku transakcí na karty CCS uskutečněných na všech terminálech na čerpacích stanicích v akceptační síti CCS v České republice, kterou k září 2010 tvořilo 2182 čerpacích stanic. Průměrné ceny se získávají jako podíly jednotkových cen za pohonné hmoty na všech terminálech v České republice, respektive v příslušném kraji, a celkového počtu terminálů. Hodnoty neovlivňuje využívanost čerpací stanice motoristy ani objem načerpaných pohonných hmot.

Témata: pohonné hmoty
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky