Česko nabízí Německu veřejnou diskusi k dostavbě Temelína

Uspořádání veřejné diskuse v Německu o dostavbě jaderné elektrárny Temelín nabídl kancléřce Angele Merkelové premiér Petr Nečas (ODS). Uvedl to ve středu Radiožurnál s tím, že dopis má k dispozici.

660

Nabídka má také zaznít ve středu vpodvečer na setkání předsedy české vlády s bavorským premiérem Horstem Seehoferem, který přijede do České republiky na návštěvu.

Nečas v dopise, který do berlínského kancléřství přišel podle informací Radiožurnálu minulý pátek, zdůrazňuje zájem na tom, aby dostavba Temelína neměla negativní dopad na „vynikající úroveň česko-německých vztahů.“ Předseda české vlády podotýká, že podle evropského práva a předpisů nemá Praha za povinnost veřejnost sousedního státu do debaty o výstavbě dvou nových bloků Temelína zapojit. Nečasův kabinet ale chce vsadit na maximální transparentnost a hodlá německé partnery otevřeně informovat o jednotlivých krocích v rámci dostavby jihočeské elektrárny. Podle zdrojů z české diplomacie se Česko chce poučit ze zkušeností s Rakouskem, kdy informační strategii o jaderné energetice před lety podcenilo.

V dopise se počítá s uspořádáním jedné veřejné diskuse k procesu EIA na území Německa, které se určitě zúčastní experti Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. „My máme jedinou věc, kterou bychom rádi, aby tam zazněla a byla pochopena. Že žádný stát a tím pádem ani Česká republika nestrpí na svém území nic, co by ohrožovalo jejich lidi. Byli bychom rádi, aby na nás bylo opravdu nahlíženo jako na partnery, kteří znají svou věc a dělají ji, jak se sluší a patří a odpovědně,“ řekla Radiožurnálu šéfka SÚJB Dana Drábová.

Podle zdrojů Radiožurnálu není vyloučeno, že veřejných debat k Temelínu na německé půdě bude nakonec víc. „Většinou se zahajuje krátkým představením té problematiky. A potom to „gros“ se odehrává na základě dotazů z publika. Zásada je taková, že musíte zodpovědět každý dotaz. Ta problematika je z mnoha oborů. Ty nároky na účast českých expertů by byly nemalé,“ uvedla k očekávanému průběhu debat Drábová.

Témata: temelín

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky