Přestože jsou lidé zvyklí využívat stínicí techniku zejména v létě, rolety a žaluzie mají své opodstatnění i v zimních měsících. Věděli jste například, že dokáží udržet teplo v domě, pomohou ušetřit energii na vytápění, snižují hlučnost nebo že chrání okna před přírodními živly, ale i potenciálními zloději? V tomto článku přinášíme několik zajímavostí, které jste o stínicí technice dosud neslyšeli.
Rolety v zimě zabraňují tepelným ztrátám
Z domu se nejvíce tepla ztrácí nechráněnými okny, podle odborníků okny uniká až 30 % teplené energie. Nejdůležitější součástí rolet jsou zateplené hliníkové lamely, které chrání interiér před tepelnými ztrátami. „V průběžně nevytápěné místnosti bez rolet může teplota přes noc klesnout až o tři stupně. Zatažené rolety sníží tepelnou ztrátu na poloviční hodnotu. V místnosti se tak během noci ochladí jen o jeden a půl stupně,“ uvedl Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se zabývá výrobou stínicí techniky. Kromě tepelné izolace pomohou předokenní rolety snížit náklady na vytápění o více než čtvrtinu. Běžná česká domácnost tak může na roční spotřebě ušetřit i několik tisícovek. Ještě větších úspor pak lze dosáhnout zejména při využití řídicích systémů, které díky čidlům pečlivě hlídají venkovní teploty.
Rolety snižují hlučnost až o 16 dB, chrání před světelným smogem
Městské domácnosti se často potýkají s problémem večerního či nočního hluku z ulice. Vhodným nástrojem, jak vyřešit odhlučnění ložnice i dalších pokojů, je právě venkovní stínicí technika. Podle expertů dokážou kvalitní rolety omezit hluk až o 16 dB, což lze uvnitř místnosti vnímat jako pokles hlučnosti o polovinu. V noci navíc mohou stažené venkovní rolety chránit interiér před hojně rozšířeným světelným smogem z veřejného osvětlení nebo světelných reklamních poutačů.
Rolety chrání před přírodními živly i opotřebením
Stínicí technika rovněž chrání okna před nejrůznějšími přírodními živly a rozmary počasí. Silný vítr, bouře ani krupobití při zatažených roletách na oknech škody nenadělají. „Venkovní žaluzie jsou často vybavené čidly reagujícími na slunce, ale i povětrnostní podmínky. Díky větrnému čidlu jsou žaluzie chráněny před poškozením. Pokud fouká příliš silný vítr, žaluzie se automaticky zatáhne,“ popsal Lubomír Valenta ze společnosti Lomax. Pevný materiál rolet a žaluzií ochrání povrch okna nejen před mechanickým opotřebením, ale také před slunečními paprsky, které mohou postupem času vyvolat nežádoucí změny na barvě rámů oken či nábytku uvnitř interiéru.
Rolety zvyšují bezpečnost domova
Zvědavé pohledy, ale i nezvané hosty odradí zatažené předokenní rolety. Díky bezpečnostním článkovým pružinám, které drží lamely v jedné rovině, nelze roletu zvenčí mechanicky zdvihnout. Vzhledem k tomu, že předokenní rolety lze dále vybavit zámkem nebo protizdvihovým závažím, mohou se stát účinnou ochranou před zloději. Aktuálním trendem je pak instalace rolet s napojením na centrální systém. Před odjezdem na dovolenou lze snadno naprogramovat dobu automatického vytažení a spuštění rolet. Žádného zloděje v tu chvíli nenapadne, že je dům prázdný.
Témata: Lomax
Související
26. listopadu 2018 9:53
24. listopadu 2017 9:32
30. října 2017 17:16
27. června 2017 10:05
28. června 2016 14:28
11. března 2016 11:43