Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babiš: Chovanec jedná arogantně. Smlouvu ale nevypovíme

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Mikuláš Křepelka, EuroZprávy.cz

Hnutí ANO kvůli stvrzené reformě policie nevypoví koaliční smlouvu, jak dříve hrozilo. Chce ale jednat o nové formě. Ve středu večer to na tiskové konferenci řekl ministr financí Andrej Babiš. Jednání ministra Chovance ale Babiš považuje za arogantní.

Dlouho diskutovaná reorganizace policie, která vyvolala ve vládní koalici bouřlivé roztržky, začne platit od 1. srpna. Ministr financí Andrej Babiš již dříve uvedl, že pokud ministr vnitra Milan Chovanec reorganizaci podepíše, bude žádat jeho rezignaci.Díky stupňujícímu se tlaku také hnutí ANO avizovalo, že je podepsání důvodem k vypovězení koaliční smlouvy. Nyní je ale vše jinak.

"Neuděláme sarajevský atentát. Koaliční smlouvu nevypovíme, i když někteří naši členové po tom volají,“ řekl Babiš po jednání vedení hnutí ANO. "Máme dobrou vůli to řešit. Nechceme odcházet z koalice. Nebylo by to korektní vůči premiérovi, který je v Číně," dodal Babiš. Podle něj je nutné, aby koalice vymyslela "restart".

Sám ministr Chovanec se nijak provinile necítí. "Jsem přesvědčen, že jsme neporušili koaliční smlouvu," prohlásil na tiskové konferenci. Upozornil také na to, že podepsal reformu policie po dohodě s premiérem Sobotkou.

Kritikou směřovanou proti ANO ale Chovance nešetřil. Hnutí se podle něj snaží zastavit změnu za pomocí svých médií, čímž poukázal na to, že do koncernu ministra financí Babiše Agrofert patří i mediální skupina Mafra. "Chceme policii sebevědomou, ale také nezávislou. Policie se nikdy nestane divizí Agrofertu," řekl ministr vnitra. "To, co vidíte u hnutí ANO, je hysterická snaha o jakousi hru o policii," dodal.

Chovanec Babišovi stále ještě nemůže zapomenout jeho předchozí ostrá slova, kterými znevážil jeho rozhodnutí a k celému přístupu hnutí ANO je trochu skeptický. "Bezpečnostní rada státu, kdy na suché konstatování premiéra 'pane ministře, tu bezpečnostní radu řídím já, jsem premiér' je odpověď 'zítra jím mohu být já'... Nezlobte se na mě, nezdá se mi, že by hnutí ANO hledalo dohodu," poznamenal.

Babiš se ale cítí pevný v kramflecích. Několikrát upozornil na to, že na rozdíl od ČSSD hnutí ANO nemá žádnou historii korupce a Chovanec chce podle něj pouze zlikvidovat jediný protimafiánský elitní útvar. Rezignaci "arogantního" Chovance ale nakonec prý žádat nebude. Podle Babiše by to bylo "plané gesto".

K vládní krizi se vyjádřil i premiér Sobotka, který na středeční ráno naplánoval další jednání. ČSSD je podle něj připravena s ANO a lidovci mluvit o doplnění či zpřesnění koaliční smlouvy, revizi dokumentu ale strana nepožaduje, dodal v prohlášení.

"Za dobré bych pokládal, kdyby koalice jasně deklarovala vůči občanům několik zásadních programových bodů, které bude chtít v každém případě společně prosadit ještě do konce volebního období," uvedl premiér.

Rozhodnutí ANO smlouvu nyní nevypovědět a jednat o dalším fungování koalice považuje za racionální. "ČSSD by viděla jako chybu, kdybychom zahodili vládní model, který naší zemi přinesl dva a půl roku stability, sociálního smíru a prosperity," doplnil. 

Témata:  Andrej Babiš Milan Chovanec (ČSSD)

Související

Aktuálně se děje

19. července 2024 7:35

Google ukončí podporu známé verze Androidu. Nemáte ji?

Telefony s operačním systémem Android Lollipop brzy ztratí významnou část svých funkcí. Důvodem je rozhodnutí společnosti Google, která ukončí jejich podporu.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy