Ostudné plýtvání státních peněz. Rozlučka či welness za statisíce

Rozlučka zaměstnanců za 300 tisíc korun, wellness pobyty za téměř 600 tisíc korun nebo nesmyslné členství generálního ředitele a dalších zaměstnanců v různých organizacích, to jsou podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) jen některá nehospodárná pochybení agentury CzechTourism.

Diskuse: 0

Peníze CZK, ilustrační fotografie
reklama

NKÚ oznámil podezření na nehospodárné používání státních peněz agenturou CzechTourism. Agentura měla také porušit několik zákonů. Celkem by se mělo jednat o částku ve výši téměř 20 milionů korun.

Kontrola se týkala hospodaření agentury CzechTourism a Centra pro regionální rozvoj (CRR) v letech 2012 až 2014. Kontroloři prověřili více než 326 milionů korun a majetek v hodnotě 294 milionů korun. Agentura v několika případech porušila zákon, CRR z kontroly vyšlo výrazně lépe.

Významnou oblastí, kde agentura chybovala, jsou veřejné zakázky, v řadě případů CzechTourism mohla vysoutěžit zakázky levněji. Například rozdíl v jedné ze zakázek tvořil něco přes pět milionů, přitom stačilo zažádat o doplnění dokumentace.

Agentura pochybila také v oblasti právních služeb, najatou firmu platila paušálně částkou 45 tisíc měsíčně a společnost ani nemusela vykazovat, kolik práce v daném období vykonala.

Jestliže část zakázek CzechTourism zadával bez ohledu na výslednou cenu, tak v případě nakupování letenek nesoutěžil dodavatele vůbec. I když agentura věděla, že za rok nakoupí letenky minimálně za tři miliony korun, i přes to je nakupovala postupně. Během kontrolovaného období tak zaplatila za letenky deset a půl milionu korun.

NKÚ podal ještě před ukončením kontroly trestní oznámení pro porušení povinnosti při správě cizího majetku a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Proto ze zákona musel se zveřejněním výsledků této kontroly počkat do doby, než mu to orgány činné v trestním řízení umožní.
 

Loading...
Témata: NKÚ | CZK

Diskuze: Ostudné plýtvání státních peněz. Rozlučka či welness za statisíce

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky