Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nová pravidla na STK: Co přinesly novinky z ledna 2016

SPZ, ilustrační fotografie
SPZ, ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka / INCORP images

Od ledna 2016 běží nový systém prověřování vozidel na STK. Má zabránit podvodům, ale dopadne to i na pečlivé motoristy. Především si všichni připlatí.

Ministerstvo dopravy chce bojovat proti podvodům na STK, kdy údajně v některých případech auto na stanici technické kontroly ani nebylo a technici přesto vystavovali doklad a obsolvování prohlídky a měření emisí.

Nově se zavádí důkladnější kontrola technického stavu vozidla, musí se pořizovat kompletní fotodokumentace auta a následně se data posílají do databáze ministerstva. Přísnější bude i emisní kontrola, kde se bude auto napojovat na diagnostiku. Zjistí se tak například závady na řízení motoru a tím pádem i emisí.

"Běžný motorista to pozná především zvýšením cen a delším čekáním na STK,“ říká Pavel Foltýn z Auto ESA. Nově mají totiž technici STK ze zákona normu 30 minut na kontrolu jednoho auta. Tím se sníží kapacita STK a i to je důvod, proč budou stanice technických kontrol zdražovat v řádu stokorun.

Stanice si ale musí nakoupit i fotoaparáty pro pořizování fotodokumentace a je možné, že budou muset zaměstnat dalšího člověka na zpracování sebraných dat a jejich odesílání do databáze ministerstva.

Přísnější kontroly dopadnou především na majitele upravených, tzv. tuningových aut a také například na majitele speciálních vozidel a off-roadů s přidanými rámy nebo světelnými rampami nebo navijáky. Technici STK se budou obávat skrytých kontrol a případného velmi přísného postihu, takže vozy s nelegálními úpravami nebudou vůbec na STK pouštět.

"Kdo má v autě například pětibodové bezpečnostní pásy, snížený podvozek nebo jiný než dovolený rozměr pneumatik, kontrolou neprojde,“ varuje Foltýn z Auto ESA. Problémy budou mít ale i majitelé aut s upraveným výfukovým systémem.

Bát se musí i provozovatelé dieselových aut s odstraněným filtrem pevných částic či s nedovolenou úpravou řídící jednotky, tzv. čiptuningem. Právě kvůli napojování aut na diagnostiku bude jednodušší zjistit chybové hlášky motoru související s řízením emisí. "Například se pozná, že má auto odpojený EGR ventil či odstraněný filtr pevných částic,“ upozorňuje Pavel Foltýn z Auto ESA.

Přísněji má ale STK dopadnout i na majitele vozů s technickými vadami, ať už je to rozsáhlá koroze, nefunkční brzdy, neseřízená geometrie či únik provozních kapalin. Praxe ale prozatím ukazuje, že některé stanice technických kontrol vyhazují ze strachu auta i za drobné praskliny v čelním skle.

Pokud si necháte auto v servisu připravit a zkontrolovat pro STK, ještě nemáte úplně vyhráno. Právě kvůli zkoumání diagnostiky vozidla je potřeba po servisu s autem najet několik kilometrů, aby se mu obnovil tzv. „readiness code“ v řídící jednotce vozidla. Jinak hrozí, že i jinak technicky bezvadné auto přes STK neprojde.

Motoristé by na přísnější STK měli myslet i při koupi ojetého auta. Pokud chtějí mít při STK klid, měli by se raději vyhnout upraveným vozům s neschválenými doplňky, ať už se jedná třeba o snížený podvozek, různé aerodynamické úpravy nebo třeba i příliš zatmavená okna. Pokud si nejsou při nákupu auta jisti, zda má v pořádku například motor a řízení emisí a zda nedošlo k nedovoleným úpravám vozu, je lepší se obrátit na prověřeného prodejce ojetých vozů.

Témata:  auta STK

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy