Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pozitivní vývoj ekonomiky nahrává růstu mezd

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Průměrná mzda v Česku ve 3. čtvrtletí podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostla meziročně o 944 korun, tedy 3,8 procenta, na 26.072 Kč. Mzdy reálně rostly i po odečtení inflace, a to o 3,4 procenta.

„České ekonomice se daří a neustále klesá nezaměstnanost. V některých oborech však mají firmy problém najít kvalitní zaměstnance. Aby je vůbec získaly, musí jim nabídnout motivující podmínky, což často znamená vyšší plat. To jsou hlavní důvody pozvolného růstu mezd,“ tvrdí Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL, která je lídrem bytové výstavby v České republice.

Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Takzvaný medián mezd ve 3. čtvrtletí podle ČSÚ činil 22.531 korun. Průměr zvyšuje menšina zaměstnanců s vyššími příjmy. Jednou z firem, která statistiku průměrných mezd zvyšuje, je i lídr bytové výstavby EKOSPOL. „Průměrná mzda našich zaměstnanců letos činila ve 3. čtvrtletí 53.630 korun. Jsme tak nejen nejlépe platící firmou v oboru, ale řadíme se mezi špičku v rámci všech společností v celé České republice. Milionový roční plat i u mladých manažerů u nás není vzácností. Mzda je ale vždy vázána na plnění jasně definovaných a měřitelných cílů. Nicméně opravdové hvězdy se nemohou motivovat jen velmi vysokým platem, nejsilnější motivací pro ně je rychlý kariérní růst a ponechání dostatku prostoru pro vlastní koncepce a ideje,“ podotkl Korec z EKOSPOLU, podle nějž tento systém odměňování láká do firmy tisíce lidí ročně. „Náročným několikakolovým výběrem ale projde jen malý zlomek z uchazečů. Další odpadnou ještě ve zkušební době. Ti, kteří zůstanou, pak patří k nejlepším, jaké český trh práce nabízí,“ dodává Korec.

Témata:  CZK ekonomika

Související

Aktuálně se děje

24. dubna 2026 12:06

20. dubna 2026 13:22

Termín se krátí. Živnostníci musí podat daňové přiznání do 4. května

Statisíce českých živnostníků čeká povinnost podat elektronické daňové přiznání nejpozději do 4. května. Samostatně pak musí řešit i přehledy pro Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny, které mají vlastní termíny i sankční režim. V případě dřívějšího podání přehledu je nutné případný doplatek pojistného uhradit do osmi dnů od jeho odevzdání.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Standard & Poor’s varuje: ČEZ může mít nejhorší rating za téměř 20 let

Komentář

Standard & Poor’s varuje: ČEZ může mít nejhorší rating za téměř 20 let

Agentura Standard & Poor’s dnes varuje, že společnosti ČEZ zhorší rating na nejhorší úroveň za posledních minimálně takřka 20 let; zhoršuje svůj ratingový výhled při zatímním zachování hodnocení A-. Agentura hodnotí plán na vyčlenění nevýrobní části ČEZ a prodeje její části jako negativní z hlediska věřitelů, neboť krok může zhoršit obchodní a potenciálně také finanční profil podniku. Nevýrobní část je dlouhodobě stabilnější než část výrobní, která by tak při vyčlenění přišla o stabilizující kotvu.