Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ekonomice se daří, pravice je přesto nespokojená

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ekonomice se daří, přicházejí pozitivní čísla o hospodářském růstu, klesající nezaměstnanosti, dobré kondici průmyslu. I přesto jsou občanští demokraté nespokojeni. Co stojí za jejich rozhořčením?

"Ministr financí Andrej Babiš ale tento pozitivní vývoj naší ekonomiky ignoruje a přichází v rozporu se základními ekonomickými principy a zdravým rozumem s návrhem rozpočtu počítajícím s velmi vysokým deficitem ve výši 70 mld. Kč. Tak obrovský deficit, ale i struktura navrženého rozpočtu, nemá v době velmi slušného hospodářského růstu žádné rozumné opodstatnění," upozornil ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

"Rozpočet se tak dostal do zajetí populistických slibů vlády, silných zájmových skupin přisátých na veřejných prostředcích a neschopnosti vlády racionalizovat sociální, zdravotní a penzijní systémy. Tyto chyby budou občany bolet zejména ve chvíli, až se ekonomice bude dařit méně dobře a bude potřebovat oporu ve zdravých veřejných financích," dodal.

Podobně se k situaci staví předseda strany Petr Fiala. "Předkládat při výrazném ekonomickém růstu rozpočet s deficitem 70 miliard je ekonomický diletantismus," podotkl na webu strany. "Premiér Sobotka se nepoučil z chyb, které dělal v době, kdy byl ministrem financí. Socialistická vláda opět rozhazuje peníze, které nevytvořila ona, ale občané," dodal.

"Neospravedlnitelné je také přijetí dalších 12 tisíc státních zaměstnanců, z toho více než 600 na ministerstvu financí, které by mělo jít ve snižování výdajů příkladem," uvedl Fiala.

Témata:  ekonomika Andrej Babiš

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.