Babiš se postavil jednoznačně proti státu. Může si to dovolit?

Otázka o střetu zájmů se u ministra financí Andreje Babiše skloňuje už od jeho vstupu do politiky. Jeho příznivci často argumentují tím, že lidé o jeho podnikatelských aktivitách věděli, přesto si ho zvolili. „Teď se ale Babiš postavil proti státu. Může si to vůbec dovolit?“ ptá se komentátor Erik Best.

Andrej Babiš

Odpůrci ministra financí mu problém neustálého střetu zájmů předhazují každý den. „Od svého vstupu do politiky je Andrej Babiš pod drobnohledem kvůli svému střetu zájmů jako první místopředseda vlády, ministr financí, majitel Agrofertu, příjemce státních a unijních dotací a vlastník několika médií. Kauza Agrotec, ve které mělo dojít ke zmanipulování zakázky v České poště, ale posouvá debatu na další úroveň," píše komentátor Erik Best ve svém pravdelném zpravodaji.

Teď policie navrhla státnímu zástupci obžalovat 14 lidí a sedm firem včetně Babišova Agrotecu. „Babiš v sobotním Právu řekl, že Agrotec nic nefixloval a naznačil, že na jeho společnost může mít políčeno policie z domovského regionu Milana Chovance - Plzně. Otázkou je, jestli by měl Babiš coby zástupce státu něco veřejně vzkazovat jinému zástupci státu, žalobci, obzvláště v situaci, kdy je ministrem spravedlnosti Babišův nominant Robert Pelikán?" zajímalo by komentátora.

Celá kauza podle něj znamená jen jediné. „Babiš se jednoznačně postavil za Agrotec proti státu. Jedná se 'jen' o další střet zájmů, nebo už jde o zneužití pravomoci veřejného činitele? To je věc pro právníky," dodává Best.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky