Západní Evropa je na dně ekonomického optimismu

V průzkumu mezi členy asociace ACCA pouze 26 procent respondentů uvedlo zvýšenou důvěru, což znamená pokles z původních 28 procent za poslední tři měsíce. Ukazuje to poslední průzkum globálních ekonomických podmínek asociace ACCA, o kterém asociace informovala v úterý.

reklama

Celkem 57 procent respondentů říká, že ekonomické podmínky se buď zhoršují, nebo stagnují, což představuje nárůst oproti původním 51 procent za poslední tři měsíce. Větší část dotázaných, a to 54 procent, v současné době hlásí zvýšení provozních nákladů. V minulém čtvrtletí hlásilo zvýšení provozních nákladů 51 procent respondentů. Oproti stejnému průzkumu před dvěma lety v současné době hlásí inflaci dvojnásobný počet respondentů.
 
Průzkum ukázal, že rostoucí náklady se neomezují jen na nejrychleji rostoucí ekonomiky. Nejvýkonnější trhy Malajsie a Pákistánu jsou v tabulce inflace nahoře. Rostoucí náklady však uvádí také 45 procent respondentů v západní Evropě, která je ovlivněna kulminující dluhovou krizí kontinentu. Pokud jde o obchodní důvěru a ekonomický optimismus, západní Evropa stále leží na dně žebříčku.
 
Z průzkumu dále vyplývá, že podniky začínají být stále více neschopné reagovat na inflační výzvu ke snížení nákladů. Zhruba 30 procent respondentů očekává od vedení svých organizací ve střednědobém horizontu správné rozhodnutí o výdajích. Celkem 16,5 procenta dotázaných však očekává nebezpečné podcenění nebo přecenění výdajů, a tato skupina roste každé čtvrtletí už od konce roku 2009.
 
Přístup k financím se na celém světě za posledních šest měsíců ztížil, a to působí jako překážka pro růst kapitálu a krátkodobé likvidity. Tato skutečnost spolu s rostoucími náklady zvyšuje počet respondentů, kteří se obávají, že zákazníci (31 procent) nebo dodavatelé (15 procent) by mohli ukončit podnikání, nebo alespoň mít problém s pozdními platbami (31 procent).
 
I přes tyto trendy důvěra mezi finančními profesionály zatím neklesla na takovou úroveň, že by se obávali obnovení hospodářského poklesu. Finanční profesionálové v Africe a v asijsko-pacifické oblasti byli v posledních dvou letech vždy optimističtější, pokud jde o stav hospodářského oživení, než jejich kolegové v jiných částech světa. To mělo za následek vysokou úroveň důvěry v jejich vlastních organizacích.
 
Průzkum však ukazuje v obou regionech překvapivě nízkou důvěru. Asijsko-pacifická oblast zaznamenala čistou ztrátu důvěry poprvé za dva roky. Nejvíce postiženy se zdají být Hong Kong a Malajsie, zatímco Singapur se vzepřel trendu, a stále získává více důvěry.
 
"V poslední zprávě se projevuje celá řada obav, včetně výrazné ztráty hybnosti v Asii a Africe, zejména v posledních několika měsících. Také západní Evropa si sáhla na hranice úspornosti, a na kartách se obnovuje zpřísnění úvěrových podmínek a cashflow. Nové objednávky a zaměstnanost se začínají vzpamatovávat. Pokud tyto nové trendy, v kombinaci s vysokou inflací a nízkými investicemi, budou nadále přetrvávat, můžeme v blízké budoucnosti očekávat další nestabilitu," uvedla k tomu ředitelka ACCA pro Česko, Slovensko a Maďarsko Kateřina Benešová.
 
Důvěra respondentů v evropském regionu v jejich vlastních organizacích klesá, stejně jako jejich víra v globální oživení. Asi 45 procent respondentů v regionu (pokles z původních 50 procent) se domnívá, že globální ekonomické podmínky se zlepšují, nebo jsou zhruba stejné. Pouze 26 procent respondentů uvedlo nárůst důvěry (prakticky beze změny oproti 27 procentům v posledním čtvrtletí).

Respondenti v tomto regionu očekávají v příštích pěti letech mírný růst vládních výdajů. Pouze asi osm procent respondentů od svých vlád očekává ve střednědobém horizontu nebezpečně vysoké výdaje, což je pokles oproti 14 procentům v předchozím čtvrtletí.
 
ACCA je globální organizace sdružující profesní účetní. Působí ve více než 170 zemích a prostřednictvím sítě 80 kanceláří poskytuje celosvětově služby a podporu 140 000 členům a 404 000 studentům. V průzkumu bylo dotázáno 2 186 členů ACCA.

Témata: ekonomika
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky