Chovanec zuří: Babišovy noviny manipulují s informacemi a poškozují vládu

Ministerstvo vnitra se rázně ohradilo vůči článku Lidových novin s názvem „Babiš se pustil do pošty: Vypisuje podivné tendery“. Podle oficiálního vyjádření resortu došlo k politické manipulaci a závažnému porušení novinářské nezávislosti a objektivity.

Milan Chovanec

Sporný text vyšel v Lidových novinách v sobotu a píše se v něm o údajném vyhazování peněz ze strany státního podniku. Zpráva je postavena na dopise, který Andrej Babiš adresoval ministru vnitra Milanu Chovancovi.

Ten tvrdí, že takové jednání poškozuje důvěryhodnost vlády jako celku. Vůči celému článku silně ohradil a sepsal následující prohlášení:

Lidové noviny dnes uveřejnily článek „Babiš se pustil do pošty: Vypisuje podivné tendry"

Ministerstvo vnitra považuje tento článek za hrubou politickou manipulaci a za závažné porušení novinářské nezávislosti a objektivity. K tomuto názoru vedou následující důvody:

1. Článek se snaží vzbudit dojem, že dopis, který odeslal Andrej Babiš Milanu Chovancovi, je horkou aktualitou. Přitom jde o 10 dní starý text (dopis byl datován 13. 5. 2015), na který Ministerstvo vnitra obratem následující den odpovědělo. Navíc od té doby proběhla řada relevantních jednání, a to za účasti Andreje Babiše. Veřejnost byla o těchto krocích řádně informovaná.

2. Nikdo z Lidových novin při přípravě tohoto článku nepožádal Ministerstvo vnitra o stanovisko. Jde o ukázkové porušení principu objektivity.

3. Článek dále očividně vychází z proklamace majitele vydavatelství Andreje Babiše, že Česká pošta hospodaří netransparentně. Přitom zcela ignoruje faktický stav jednotlivých zakázek i to, že se jimi na podnět Andreje Babiše nedávno zabývala Dozorčí rada České pošty. Zde je třeba zdůraznit, že o tom, zda je zakázka v rozporu či souladu se zákonem, nerozhoduje ministr financí ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, případně soud. Nelze bohužel pominout ani fakt, že jedna z těchto zakázek se týká oblasti, ve které Andrej Babiš podniká.

4. Překvapivé také je, že Lidové noviny ve svém zájmu o transparentnost zakázek na České poště zcela opominuly fakt, že jedna ze sesterských firem vydavatelství Lidových novin z holdingu Agrofert je obviněna v korupční kauze, která souvisí právě s dodávkou pro Českou poštu.

5. Dalším důvodem našeho přesvědčení, že záměrem článku je podporovat politické stanovisko Andreje Babiše, je jeho načasování. Zveřejnění těsně před pondělním jednáním vlády o návrhu zákona o poštovních službách je jednoznačnou snahou toto jednání manipulativními prostředky ovlivnit.
Takovéto jednání dle názoru ministra vnitra jednoznačně poškozuje důvěryhodnost vlády jako celku. Proto ministr vnitra veřejně vyzývá vydavatele Lidových novin, aby výše uvedené pochybnosti buď potvrdil, nebo vyvrátil, a to ještě před úterním hlasováním o důvěře vládě.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky