Babiš to nezařídí? Vláda to schytala kvůli daním

Dubnová data o pokladním plnění státního rozpočtu ukazují podle ODS na špatné hospodaření současné vlády s penězi daňových poplatníků. Vláda tak čelí další kritice ze strany opozice.

Andrej Babiš

Podle ODS se nedaří plnit slib Andreje Babiše o vyšším výběru daní, výrazně hůře se oproti loňskému roku vyvíjí schodek rozpočtu. A to přesto, že v letošním roce zažíváme vyšší ekonomický růst než loni a vývoj by tak měl být zcela opačný.

"Stát za první čtyři měsíce letošního roku nedokázal na daních získat více než za stejné období v minulém roce. Přes vyšší ekonomický výkon je výběr daní letos dokonce nižší, než tomu bylo v loňském roce. Celkové příjmy státního rozpočtu jsou za období leden až duben letošního roku nižší o 8,2 mld. Kč oproti stejnému období v loňském roce. Výrazně horší je letos i saldo hospodaření státního rozpočtu. Stát hospodařil na konci letošního dubna se schodkem ve výši 0,4 mld. Kč, zatímco v loňském roce vykázal stát za stejné období přebytek ve výši 26,6 mld. Kč," upozorňuje ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

"Lepší výběr daní se Andreji Babišovi nedaří ani přes výrazný nárůst kontrol u DPH, které zaznamenaly podnikatelské subjekty v posledním roce. Vedle těchto kontrol je dalším problémem i dlouhé prověřování nároku na vrácení DPH. Zadržovány jsou společnostem i milionové částky po dobu několika měsíců. To už může ohrožovat samotnou existenci firem," dodal.

Andrej Babiš a celá vláda by se podle něj měli místo příjmové strany konečně zabývat i stranou výdajovou, která se dlouhodobě vyvíjí nedobrým směrem. Klíč ke konsolidaci veřejných financí neleží ve vyšším výběru daní, ale v menším státním přerozdělování.

"Je vidět, že Andrej Babiš to prostě nezařídí. Vybírá na daních méně než loni, o to více rozdává na provoz. výdajích," rýpnul si do ministra v návaznosti na Skopečka lídr strany Petr Fiala.

"A.Babiš: šetříme, šetříme, zastavili jsme plýtvání, nekrademe, bude líp. Výsledek: provozní výdaje státu jsou letos za 4 měsíce + 8,4 mld," přidal se na twitteru předseda Poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Témata: Andrej Babiš

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky