Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Falešní kominíci začínají na seniorech vydělávat ve velkém

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Nové triky podvodníků, zamrzlé střechy, nedbalost či nevědomost majitelů, zaměňování kontrol za revize, ale také požáry, otravy oxidem uhelnatým a další nehody v důsledku špatné funkce spalinové cesty. S tím vším se během aktuální zimy potýkali kominíci, strážci našeho bezpečí a tepla domova. Zima je pro ně pokaždé dobrodružná, ta poslední však v tomto ohledu obzvláště vyniká.

„Naprosto mě omráčila drzost, s jakou různé pochybné firmy po celé republice začaly lidem nabízet dlouhodobé smlouvy na kominické služby s automatickým prodloužením platnosti a poplatkem za předčasné ukončení. V rámci boje za očistu našeho řemesla už jsme narazili na leccos – falešná razítka či průkazy, nevyučené neumětele či naprosté podvodníky bez živnostenského listu. Tohle ale dává kauze úplně nový rozměr. Falešní kominíci začínají zejména na starších lidech vydělávat ve velkém!“ stěžuje si Jaroslav Schön, soudní znalec a viceprezident pro legislativu Společenstva kominíků České republiky. 

Na začátku prosince pokryla Česko nejhorší ledovka za posledních 30 let. Potíže nenastaly pouze v dopravě, ale rovněž na střechách. Ty se pro řemeslníky staly životu nebezpečnými. „Práce na komínové lávce je vždy náročná, a to i za běžných povětrnostních podmínek. Když přišla ke konci loňského roku silná ledovka, museli jsme v některých případech rušit slíbené prace. Hlavně u komínových lávek starších typů s pochůznou plochou ze dřeva šlo skutečně o život,“ vzpomíná Jaroslav Schön. 

Přestože se zlepšilo povědomí veřejnosti o povinnostech v souvislosti se spalinovými cestami, ani současná topná sezóna se neobešla bez nehod z důvodu nedbalosti či nevědomosti majitelů. Na Vsetínsku shořel celý nový rodinný domek, seniorka na Benešovsku přišla o střechu rekonstruovaného obydlí, podobný osud potkal i rodinu na Semilsku, padesátiletá žena ze Satalic u Prahy zemřela ve vaně v důsledku otravy oxidem uhelnatým, hromadná otrava zaměstnala záchranáře na Plzeňsku či Olomoucku a prakticky na týdenním pořádku bylo vznícení sazí v komíně (Písecko, Poděbradsko, Rakovnicko, Teplicko, Českolipsko atd.). 

„Tragédie jsou o to smutnější, že většině z nich šlo zabránit. Prevence je prostá a finančně i časově nenáročná – prostě jednou za rok zavolejte kominíka na kontrolu spalinové cesty. Pozor, nepleťte si kontrolu s revizí. Lidé tyto termíny zaměňují v domnění, že jde o synonyma. Revize je přitom úplně jiná služba, která se provádí v mimořádných situacích, například po komínovém požáru či při změně paliva. Lidé běžně mluví o revizi, asi protože jim to zní odborněji, ovšem v drtivé většině případů mají na mysli kontrolu,“ vysvětluje prezident Společenstva kominíků ČR Emil Morávek.

Témata:  kominíci

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.