Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kontroloři z ČOI zděšeni: Tolik vody v naftě ještě nikdy nenašli

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Česká obchodní inspekce kontroluje pohonné hmoty pravidelně, ale takové nadlimitní množství vody v naftě nepamatují ani ti nejzkušenější.

V laboratoři kontroloři z ČOI zjistili, že je ve vzorku nafty z čerpací stanice v Praze padesátinásobně překročen limit vody, což je velmi závažné pochybení. 

V naftě tak bylo více vody než paliva. Používání takto šizené nafty může podstatně snížit životnost motorů. Může totiž dojít k poškození nebo snížení životnosti vstřikovacího čerpadla.

Inspektoři se rozhodli, že stojan, ze kterého vadný vzorek pocházel - zapečetí. Mimo povoz byly pro jistotu i ostatní stojany s naftou. Na vadné palivo upozornil pan Fraibiš, který tam naftu tento týden natankoval. "To auto přestalo jet - já nevím po půl kilometru, než jsem najel na jižní spojku, tak začalo kouřit. Netáhlo to, tak jsem ho odstavil," popisuje Ladislav Fraibiš, co mu natankování závadné nafty způsobilo. 

Především u starších aut se použití nekvalitního paliva nemusí projevit hned. Cena oprav se pak může vyšplhat na desetitisíce korun. 

Od České obchodní inspekce teď hrozí čerpací stanici až pětimilionová pokuta.

Témata:  pohonné hmoty

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.