Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

dTest: Nejdříve tři roky plaťte, až pak můžete odstoupit od smlouvy

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Lidé už většinou znají své právo do 14 dnů odstoupit od nákupu zboží na předváděcí akci. Společnost Zepter International s.r.o. však umí návštěvníky svých akcí překvapit. Na odstoupení od smlouvy si musí počkat i tři roky a po celou tuto dobu musí pod hrozbou pokuty platit takzvané Zepter Splátky.

Obchodníci běžně spotřebitelům vedle okamžité platby v hotovosti nabízejí financování prezentovaného zboží formou spotřebitelského úvěru. Společnost Zepter International s.r.o. svým potenciálním zákazníkům poskytuje ještě třetí variantu nazvanou Zepter Splátky. Jak napovídá název, jde o rozložení kupní ceny do několika splátek. „Hlavně se ale hodně načekáte. Zboží totiž dostanete až po zaplacení poslední splátky, což podle smlouvy bývá až po dvou letech. Výjimkou nejsou ani roky tři. Společnost se po doplacení kupní ceny zavazuje dodat zboží do 30 dnů, čekání se tak prodlužuje o další měsíc," říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

A dodává: „Dokonce tu neplatí ono pravidlo, že kdo si počká, ten se dočká, neboť si společnost vyhrazuje právo zrušit smlouvu z důvodu ukončení výroby spláceného zboží. Tři roky jsou přeci jen dlouhá doba."

V případě Zepter Splátek tak vzniká zcela absurdní situace. Spotřebitel je sice podle zákona oprávněn od smlouvy odstoupit ve lhůtě 14 dnů od převzetí zboží, nicméně tuto příležitost dostane až po 25 - 37 měsících od uzavření smlouvy. Až doplatí poslední měsíční splátku, má společnost další měsíc na dodání zboží, a teprve poté může zákazník smlouvu zrušit a požadovat vrácení kupní ceny. V podstatě to znamená, že zákon spotřebitelům dává právo na odstoupení, společnost Zepter sice spotřebitele o jeho existenci v souladu se zákonem poučí, avšak jeho realizaci odsune o několik let.

Ústavní soud ČR se již dříve opakovaně postavil na stranu spotřebitelů, když nároky společnosti Zepter nepřiznal pro rozpor s dobrými mravy, principem důvěry a právní jistoty. Ústavnímu soudu nejvíce vadila právě ujednání o smluvní pokutě a neúměrné oddálení dodávky zboží vázané na úplné doplacení kupní ceny. Obecné soudy poukázaly také na nepřiměřenou výši smluvní pokuty.

Ve formulářových smlouvách společnosti Zepter však tyto sporné podmínky najdeme i dnes. Zatímco spotřebiteli hrozí za porušení povinnosti zaplatit kupní cenu, a to za každou opožděnou splátku, pokuta ve výši 25 % z ceny zboží koupeného za desítky tisíc korun, nesplní-li společnost povinnost dodat zboží v dohodnuté době, žádná smluvní sankce ji nečeká.

„Takovéto nepřiměřené a nevyvážené podmínky jsou zakázané a nemají ve spotřebitelských smlouvách místo. To platí i pro ujednání oddalující předání zboží. Kdo o tom však neví, platí a čeká na dodání zboží," konstatuje Lukáš Zelený.

Témata:  důchodci Předváděcí akce (tzv. šmejdi)

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy