Sobotka chce vyšší platy pro politiky, co na to Babiš?

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) tvrdí, že stát může na provozních výdajích ministerstev ušetřit maximálně stovky milionů korun, ne desítky miliard, jak se donedávna tvrdilo. V rozhovoru pro MF Dnes promluvil také o změnách DPH, ke kterým se stát nemusí uchylovat, pokud se zlepší výběr daní, nebo o zvýšení platů ústavních činitelů.

Zvýšení daní firmám a zavedení nové sektorová daně jsou podle premiéra Bohuslava Sobotky kroky závislé především na tom, zda-li se podaří Ministerstvu financí zlepšit výběr daní. Stát se tak nemusí nutně uchylovat ke změnám daňových sazeb, stačí rychlé zavedení elektronické evidence tržeb, elektronického výkaznictví daně z přidané hodnoty a přenesení důkazního břemena u podezřelého nabytí majetku. Premiér však podotýká také, že všem je nyní závislé hlavně na aktivitě Ministerstva financí.

Ministři současné vlády se nyní snaží zavádět úsporná opatření v oblasti provozních výdajů a rovněž se zbavovat nevýhodných smluv, celková úspora ale podle Sobotky nebude vyšší než několik stovek milionů. Popřel tak nedávné sliby, které hovořily o šetření v hodnotách desítek miliard korun.

V rozhovoru pro MF Dnes Sobotka zmínil také problémy s Andrejem Babišem a jeho hnutím ANO, zejména co se podoby služebního zákona týče. "Úplně v tom nenacházíme porozumění s naším koaličním partnerem ANO, které navrhuje posílit pravomoci ministrů při jmenování státních tajemníků nebo odborných náměstků na ministerstvech,"konstatuje Sobotka.

Neshody nastávají i v debatách o zvýšení platů ústavních činitelů a jediné, v čem jsou obě strany za jedno, je názor na růst o 26% v příštím roce, který je podle nich nepřijatelný. Sobotka se domnívá, že řešením by bylo navýšení o jedno procento, ministr financí Babiš je nechce zvyšovat vůbec. S tím však premiér tvrdě nesouhlasí.

"Nemyslím si, že nechávat je zmrazené donekonečna je dobré řešení, protože za rok, dva se tento problém objeví znovu. Zvýšení o procento je symbolická záležitost, která nezasáhne státní rozpočet," domnívá se Bohuslav Sobotka.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky