Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bankroty firem a lidí dál děsí ekonomy. Kde je situace katastrofální?

Bankrotujících firem v dubnu ubylo, v minulém měsíci jich vyhlásilo bankrot 453, což je o osm méně než v březnu. Naopak o 106 poskočilo číslo osobních bankrotů, v dubnu vyhlásilo bankrot 1 675 občanů, informovala v pátek společnost CRIF - Czech Credit Bureau.

Čtyři pětiny podnikatelů - bankrotářů dostaly od soudu povolení k oddlužení. Počet oddlužení u podnikatelů vzrůstá, i když jde o typický způsob pro nepodnikatelské subjekty. "Zatímco v roce 2008 soudy povolily oddlužení pouze u tří procent případů, předloni se tak řešila už polovina případů, vloni dvě třetiny a letos se oddlužení aplikovalo průměrně u 79 procent případů," uvedla vedoucí analytického oddělení CRIF Věra Kameníčková.

V dubnu vzrostl i počet návrhů na bankrot (995), na podnikatele připadalo 63 procent (624 případů) z nich.

Nejvíce firemními bankroty trpí Praha (56), Ústecký kraj (55), naopak nejméně Liberecký kraj (10), meziročně se jejich počet zvýšil o polovinu (51 procent). Relativní meziroční nárůst firemních bankrotů byl nejvyšší v Karlovarském kraji (nárůst o 235 procent) a v Plzeňském kraji (o 171 procent). Nejrychleji oproti minulému roku se zvyšují počty bankrotů ve službách (nárůst o 15 procent) a ve zpracovatelském průmyslu (8 procent).

"Více bankrotů za jeden měsíc bylo od ledna 2008 vyhlášeno pouze v říjnu minulého roku a v letošním lednu. Meziroční nárůst se přesto drží na 35 procentech, což je podstatně nižší dynamika než v předchozích letech," říká o osobních bankrotech Kameníčková, podle které počet návrhů na osobní bankrot vzrostl v dubnu na 2 354. Nejméně jich bylo v Kraji Vysočina (52) a ve Zlínském kraji (69), nejvíc ve středních Čechách (192).

V Praze je i přes rychlý nárůst stále nejmenší počet bankrotů na počet obyvatel (6,7 na 10 000).

Témata:  bankrot firmy

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy