Hypotéky jsou rekordně levné. Ideální čas na koupi bytu?

V březnu padla další historická minima u hypotečních úrokových sazeb, ty v průměru klesly na 3,17 procenta. Ne všechny banky však vyrazily do boje o zákazníky za pomoci slev již v březnu, proto se dá podle středeční informací Fincentra Hypoindex předpokládat další snížení i v dubnu.

reklama

"S příchodem jara přišlo i oživení na hypotečním trhu. Vysoký březnový objem sjednaných úvěrů byl doprovázen pohybem sazeb, které dorovnaly svá minima z konce loňského roku a naznačily, že i letos se můžeme brzy dočkat nového dna sazeb především díky jarním slevovým akcím," dodává hlavní analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Proti únoru si zákazníci u finančních domů sjednali o dva tisíce více hypotečních úvěrů více. Březnové počty se tím pádem poprvé za letošní rok přehouply přes sedmitisícovou hranici a zakončily na konečných 7134.

Hypotékám se však dařilo také z hlediska upsaných finančních objemů. Ty letos prvně vystoupaly nad úroveň 12 miliard korun, konkrétně na 12,064 miliardy, což je meziměsíčně o 3,5 miliardy více. "Klienty zřejmě lákají nejen stále klesající sazby, ale také snižující se ceny nemovitostí," uvedl Josef Rajdl.

Dodal, že dalším důvodem zvýšení počtu uzavřených smluv a jejich objemů je také garance úrokových sazeb při refinancování až rok dopředu. Banky se prakticky předhánějí, která nabídne delší záruku na nízkou sazbu. "Tím si v podstatě různě přetahují klienty s končící fixací až třeba za půl roku," zakončil analytik.

Fincentrum Hypoindex je vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, Equa bank, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, LBBW Bank, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

Témata: hypotéky
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky