Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hypotéky jsou rekordně levné. Ideální čas na koupi bytu?

V březnu padla další historická minima u hypotečních úrokových sazeb, ty v průměru klesly na 3,17 procenta. Ne všechny banky však vyrazily do boje o zákazníky za pomoci slev již v březnu, proto se dá podle středeční informací Fincentra Hypoindex předpokládat další snížení i v dubnu.

"S příchodem jara přišlo i oživení na hypotečním trhu. Vysoký březnový objem sjednaných úvěrů byl doprovázen pohybem sazeb, které dorovnaly svá minima z konce loňského roku a naznačily, že i letos se můžeme brzy dočkat nového dna sazeb především díky jarním slevovým akcím," dodává hlavní analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Proti únoru si zákazníci u finančních domů sjednali o dva tisíce více hypotečních úvěrů více. Březnové počty se tím pádem poprvé za letošní rok přehouply přes sedmitisícovou hranici a zakončily na konečných 7134.

Hypotékám se však dařilo také z hlediska upsaných finančních objemů. Ty letos prvně vystoupaly nad úroveň 12 miliard korun, konkrétně na 12,064 miliardy, což je meziměsíčně o 3,5 miliardy více. "Klienty zřejmě lákají nejen stále klesající sazby, ale také snižující se ceny nemovitostí," uvedl Josef Rajdl.

Dodal, že dalším důvodem zvýšení počtu uzavřených smluv a jejich objemů je také garance úrokových sazeb při refinancování až rok dopředu. Banky se prakticky předhánějí, která nabídne delší záruku na nízkou sazbu. "Tím si v podstatě různě přetahují klienty s končící fixací až třeba za půl roku," zakončil analytik.

Fincentrum Hypoindex je vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, Equa bank, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, LBBW Bank, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

Témata:  hypotéky

Aktuálně se děje

20. května 2024 13:04

20. května 2024 12:03

Předpověď počasí na noc a úterý 21. května

Z centrálního Středomoří bude do střední Evropy postupovat tlaková níže, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Martin Exner

Rozhovor

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jít proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost.