Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zadlužené Česko: Rodiny živoří, dluží už děsivých 1,16 bilionu Kč

Zadlužené Česko: Rodiny živoří, dluží už děsivých 1,16 bilionu Kč

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

České domácností dluží u bank a finančních institucí o 39 miliard korun více než minulý rok a celkový dluh tak v současnosti už činí astronomických 1,16 bilionu korun. A lépe na tom nejsou ani české podniky, ty dluží 978,4 miliardy korun, tedy o 24,6 miliardy více než loni.

Nejnovější statistiky zveřejnila v pátek Česká národní banka. Lze z nich ale vysledovat i jednu dobrou zprávu. V únoru letošního roku totiž dluhy domácností meziměsíčně klesly o 737 milionů, a to se stalo poprvé po dvanácti letech.

Naposledy došlo k poklesu v září 2001. Pro srovnání ale tehdy výše zadlužení českých domácností u bank a finančních institucí činila 123,6 miliardy korun, tedy byla skoro desetkrát menší než nyní.

Podniky se ale stejným vývojem pochlubit nemohou. Ty se naopak meziměsíčně opět zadlužily, a to o dalších 1,9 miliardy korun.

Témata:  rodinný rozpočet dluhy

Související

Aktuálně se děje

13. února 2026 11:55

27. ledna 2026 11:51

Když hotovost nechtějí: Zákon mluví jasně, praxe kulhá

Spotřebitelé se v preferovaném způsobu platby neshodují a dělí se zejména na dva tábory. První z nich tvoří lidé, kteří si bez plateb kartou či jiným chytrým zařízením dnes již nedovedou představit jakékoliv nakupování. Druhý tábor naopak preferuje hotovost, protože fyzicky vidí obnos, který má v peněžence, a při každé platbě tak sleduje jeho úbytek. Jsou však místa, která nenabízejí preferovaný způsob placení – někteří prodejci nepřišli na chuť platbám kartou a nevlastní tak potřebný terminál, jiní zase nechtějí přijímat hotovost a v rámci zjednodušení práce personálu umožňují platby pouze kartou. Jsou však tato jednání v souladu se zákonem? Problematiku vysvětluje dTest.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Česká národní banka (ČNB)

Komentář

ČNB drží korunu nahoře. Silný kurz zlevňuje zahraniční dovolené

Koruna zůstává relativně silná a její kurz je pro Čechy plánující zahraniční dovolenou příznivý. Je vhodné nakoupit eura či dolary už nyní, nebo se vyplatí ještě vyčkávat? Ekonom Lukáš Kovanda přináší čtyři klíčové otázky a odpovědi k aktuálnímu vývoji kurzu koruny i faktorům, které mohou rozhodnout o její síle v nadcházejících měsících před dovolenkovou sezonou.