Kalousek chce v podzimní emisi prodat spořící státní dluhopisy za 20 miliard korun

Ministerstvo financí (MF) nabídne na podzim k odkupu spořící státní dluhopisy v celkové hodnotě do 20 miliard korun. Za úspěch by však šéf rezortu Miroslav Kalousek (TOP 09) považoval poskytnutý prodej od 10 miliard korun výše, ministr financí o tom informoval v pondělí.

660

Lidé dostanou možnost objednat si dluhopisy v období od 5. do 30. listopadu, ministerstvo financí si však vyhrazuje právo toto období zkrátit, a to zejména v případě, kdy by vyprodalo dluhopisy za zmíněných 20 miliard korun. Samotné připsání dluhopisů na majetkový účet se podle informací rezortu uskuteční 12. prosince.

"Podzimní emise přináší řadu novinek. Lidé si budou moci objednávat spořící dluhopisy na pobočkách České pošty a překvapit své blízké na Vánoce dárkovými certifikáty. Zavádíme také nový typ dluhopisu, a to tříletý prémiový," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Ten věří, že naváže na dvě předchozí úspěšné emise a objednávky přesáhnou 10 miliard korun.

V současné době jsou v oběhu státní spořící dluhopisy v objemu 35,7 miliardy korun, přičemž rezort financí eviduje zhruba 51 tisíc jejich držitelů. Na jednoho z nich připadají podle mediánu dluhopisy za 200 tisíc korun. "Průměrný věk držitele je podobný tomu mému, tedy mezi 50 a 60 lety," upřesnil Kalousek a dodal: "Je zřejmé, že velká část lidí v předdůchodovém věku vidí ve spořících státních dluhopisech bezpečnou investici a ochranu svých úspor, kterou si spoří na stáří."

Během uplynulého kvartálu se výrazně zvýšil počet distribučních míst dluhopisů z 397 na 1382. Ministr Kalousek uvedl, že všichni distributoři z jarní emise (Česká spořitelna, Československá obchodní banka, Komerční banka a J&T Bank) se na projektu budou podílet i nadále. "Nově se zapojí vybrané přepážky Poštovní spořitelny a České pošty. Spořící dluhopisy se tak dostanou i do menších měst a větších vesnic," podotknul ministr financí s tím, že projekt je nadále otevřen všem potenciálním distributorům, kteří splní technické a další podmínky.

V nabídce zůstávají i nadále čtyři stávající typy dluhopisů. Jedná se o krátkodobý diskontovaný, pětiletý kuponový, pětiletý reinvestiční a sedmiletý protiinflační. Nový, tříletý dluhopis nabídne stejnou výši úročení každý rok a na konci třetího léta úrokovou prémii za držení do splatnosti.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky