Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konstruktér dálnice D1 by opravoval levněji

Konstruktér dálnice D1 by opravoval levněji

Foto: Adam Mráček / INCORP images

Při opravě prvních čtyř úseků dálnice D1 by se daly ušetřit desítky až stovky milionů korun, tvrdí Emil Šlachta, který se v šedesátých letech podílel na návrhu její konstrukce. V úterním vydání o tom informují Hospodářské noviny (HN).

"Šlo by to udělat za výrazně nižší náklady. Byla by s tím samozřejmě práce, to celé vymyslet, ale šlo by to," říká šestaosmdesátiletý muž, který dříve pracoval ve Výzkumném ústavu dopravním.

Inspirací by pro naše silničáře mohlo být Německo, kde při opravách obdobných dálnic nechávají jejich rozbitý povrch na místě, aby posloužil jako pevný základ pro novou vrstvu. V Česku se totiž starý povrch po jeho výkopu celý odstraní a dálnice se obnaží až na podkladovou vrstvu. Další možností, jak při opravě ušetřit, je nalití nové dvaceticentimetrové vrstvy asfaltobetonu na původní povrch dálnice.

Stát na opravu dálnice vyčlenil 4,5 miliardy korun. Silničáři navíc musí s utrácením pospíchat, protože prostředky na revitalizaci dálnice přesunulo ministerstvo z dotací jiných projektů, které se doposud nepodařilo uskutečnit a musí se proinvestovat ještě letos nebo v příštím roce. Proto se ředitelství silnic a dálnic bude držet původního projektu.

"Stejně opravujeme i další takové úseky," říká zmocněnec pro D1 Jiří Švorc. Způsob oprav se podle jeho slov za poslední léta nezměnil. "ta historie sahá deset let zpátky. Je to vcelku zaběhnutý proces," dodává Švorc.

Témata:  dálnice

Související

Aktuálně se děje

16. září 2024 11:28

12. září 2024 20:53

Státní platy vs. firemní mzdy: 25 miliard na státní sektor a pravicová kritika Pekarové

Jednání o zvyšování platů státních zaměstnanců pokračují s cílem implementace od ledna 2025. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že zvýšení bude cílené na zaměstnance s nízkými a středními příjmy, nikoliv plošné. Odhady však naznačují, že státní rozpočet čeká náklad přes 24 miliard korun. Vyvstávají otázky, zda je navýšení o 8 procent rozumné v kontextu ztrátového státního rozpočtu, zvlášť když vláda usiluje o ambicióznější cíl než soukromý sektor.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Komentář

Vyrovnané české rozpočty už v příštím roce? Jde to. Vláda ale výrazně snižuje reálné výdaje na vědu, výzkum a inovace

Od poslední minuty letošního srpna je oficiálně známa výše schodku státního rozpočtu navrhovaná pro příští rok – 230 miliard korun. Pokud by se toto číslo skutečně naplnilo, Fialova vláda za čtyři roky svého vládnutí vytvoří nominálně o zhruba o 320 miliard vyšší dluh než předchozí kabinet Babišův. Přesto by mohla už v příštím roce veřejné rozpočty dokonce vyrovnat, pokud by chtěla.