Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podnikatelé: Stát nás likviduje! Zdražení pohonných hmot nás přivede ke krachu

Podnikatelé: Stát nás likviduje! Zdražení pohonných hmot nás přivede ke krachu

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Zástupci Unie malých a středních podniků (SME) nesouhlasí s návrhem ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) na zavedení nové daně z ropných produktů. Unie o tom blíže informovala ve středu.

Výše daně by měla být 140 korun z 1000 litrů či 140 korun za tunu ropných produktů. Získané prostředky mají podle návrhu sloužit ke zvýšení strategických zásob ropy z dosavadních 90 na 120 dní.

"Plně si uvědomujeme význam navyšování hmotných rezerv, stát by ale měl na jejich pokrytí najít finance jinde. Například důslednou kontrolou distributorů pohonných hmot by stát vybral více prostředků na spotřební dani a žádná nová daň by nebyla potřeba," uvedl předseda unie David Šeich.

Nová daň, pokud návrh projde, se dotkne hlavně silničních dopravců, pro které by znamenala další zvyšování už tak vysokých nákladů. Další zdanění však podle unie pocítí všichni občané, protože nárůst cen pohonných hmot se logicky musí promítnout do koncových cen za přepravované zboží. "Česká republika má jedny z nejvyšších cen pohonných hmot v EU a další zdražování přivede řadu dopravců ke krachu. Ti se přitom již dnes potýkají s existenčními problémy," varoval před možnými dopady Šeich.

Podnikatelé proto věří, že vláda návrh MPO přehodnotí, a bude hledat jiné varianty, jak financovat posílení energetické bezpečnosti státu.

Unie malých a středních podniků ČR v rámci své aktivity AkceZ.cz při jednáních se zástupci čerpacích sítí pohonných hmot také zjistila, že daň má negativní dopad i pro čerpací stanice, jejichž marže obecně je v rozpětí od půl do tří korun za litr paliva. V důsledku toho lákají zákazníky na levnější benzin na úkor kvality a povolené normy. Motoristé by proto měli ve vlastním zájmu sledovat, zdali mají čerpací stanice dostatečné certifikace kvality a pravidelné kontroly. "Hříšníky" nabízející nekvalitní pohonné hmoty je možné sledovat také na webu České obchodní inspekce.

Nekvalitní benzin přitom může výrazně přispět k zanášení motoru a k jeho poškození. Jak vyplynulo z šetření Unie malých a středních podniků ČR, společnosti s celorepublikovým pokrytím, jako jsou Benzina, Shell nebo Agip, požadavky kvality splňují. Například společnost Agip šla ještě dále a prémiová paliva zvyšující výkon a životnost motoru uvedla za cenu běžných paliv. Pro podnikatele nabízí Benzina i Agip slevové karty s online správou karet, fakturací a nutností složení finanční zálohy předem, přičemž Agip jako poskytuje i slevové karty, které tyto platby předem nepožadují.

Témata:  pohonné hmoty

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.