Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NKÚ: Lesy ČR dál utrácí stovky milionů za předražené služby

NKÚ: Lesy ČR dál utrácí stovky milionů za předražené služby

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Porušování zákona u zadávání veřejných zakázek, pořizování předraženého nábytku, přemrštěné platby advokátům – takové jsou závěry Kontroly, kterou v podniku Lesy ČR udělal Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Informuje o tom v neděli TV Nova.

Podle televize ve zprávě NKÚ stojí, že Lesy ČR během dvou let zaplatily advokátům až 218 milionů korun. Z toho vyplývá, že brali až devět tisíc za hodinu. Podnik to zdůvodňuje tvrzením, že „s ohledem na závažnost soudního sporu bylo nutné využít právního zástupce s odpovídajícím know-how“.Ze zprávy NKÚ dále vyplývá, že za reklamní služby Lesy utratily 90 milionů, za propagaci a osvětu o dvě třetiny víc. Část peněz šla třeba na zvěřinovou kuchařku, za každý výtisk podle NKÚ zaplatil podnik přes čtyři tisíce korun. Lesy ČR ovšem na svou obranu uvádějí, že "vydání vlastní publikace zahrnuje ještě DVD a licenci."Kontrola odhalila také pronájem nebytových prostor za 859 tisíc, které podnik vůbec nevyužil. V Českých Budějovicích si ředitelství pronajalo nábytek za 810 tisíc, jeho cena ale byla jen čtvrtinová. V rozporu se zákonem si vedení Lesů podle NKÚ pořídilo i několik služebních vozů Audi za 9,5 milionů korun.Podle TV Nova ovšem Lesy ČR, že "z kontrolního závěru vyplynulo, že k žádnému porušení zákona nedošlo".Ministr zemědělství Petr Bendl si podle televize vyžádal stanovisko právníků i Lesů ČR a podle toho se prý rozhodne, co bude dál. Podle TV Nova je možné, že tato zpráva vyvolá personální zemětřesení na nejvyšších místech podniku.

Témata:  lesy ČR

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.