Stát chce sebrat ČSA monopol na lety do Moskvy

Společnost České aerolinie (ČSA) zřejmě ztratí monopol na lukrativní lince Praha - Moskva, ministerstvo dopravy totiž chce spojení otevřít více dopravcům. V sobotu o tom informoval server iDNES.cz.

660

Ministerstvo dopravy chce podle serveru změnit leteckou smlouvu s Ruskem z roku 1966, podle které může být na lince mezi českým a ruským letištěm vždy jen jeden dopravce na české a ruské straně – v praxi většinou ČSA a Aeroflot.

Podle mluvčího ministerstva dopravy Martina Nováka už jednání o změně probíhají. Česko by rádo uzavřelo zcela novou smlouvu. "Hlavní změnou bude prosazení liberalizace přepravního trhu. Budeme chtít prosadit více leteckých dopravců na jednotlivých linkách do Ruska," uvedl Novák.

Ministerstvo by chtělo smlouvu co nejdříve, termín však není zatím jasný. "Ruská strana o nové smlouvě ví a nemá s tím problém," uvedl Novák.

Na otevření nebe mezi Evropou a Ruskem tlačí několik let zatím neúspěšně i Evropská unie, řada zemí už má s Ruskem dohodu, že na jedné lince mohou létat za každou zemi dva dopravci. Zatím není příliš reálné, že by smlouva umožnila "otevřené nebe" mezi Českem a Ruskem. Otevření pro další dopravce mezi oběma zeměmi by však znamenalo, že například mezi Prahou a Moskvou by mohly létat čtvery aerolinky namísto současných dvou, což by mohlo přispět ke snížení cen.

Zájemci o linku se podle serveru už hlásí. Na české straně má zájem o linky do Ruska například Travel Service. Firma se už loni hlásila do výběrového řízení, ve kterém ministerstvo vybralo pro linky do Moskvy a Petrohradu opět ČSA. "Pokud by došlo ke změně mezivládní dohody, určitě bychom zájem měli," uvedla mluvčí společnosti Vlaďka Dufková.

Otevření linek konkurenci může mít velký dopad především na České aerolinie. Ty vidí čím dál více svoji budoucnost v orientaci na Rusko a spojení směrem na východ je pro ně kvůli omezené konkurenci hospodářsky podstatně zajímavější než lety směrem na západ. Argumentují i tím, že zatímco jim celkově počet cestujících ubývá, na východ jim loni přibylo 8,4 procenta pasažérů.

Letecký provoz mezi Českem a Ruskem v posledních letech silně houstne. Může za to čím dál větší zájem Rusů o pobyt v Česku i rostoucí počty obchodních kontraktů tuzemských firem. Mezi Prahou a Moskvou létá denně až devět párů spojů ČSA a Aeroflotu. Moskva byla loni po Paříži na druhém místě v žebříčku měst, kam z Prahy létá nejvíce lidí.

Počty cestujících na linkách mezi Prahou a ruskými městy stouply za posledních pět let o téměř 70 procent, což je výrazně více, než byl růst celého ruzyňského letiště.

Témata: čsa

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky