Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bankovní asociace zhoršila odhad letošního růstu ekonomiky

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Česká bankovní asociace (ČBA) v aktualizované prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,6 procenta z říjnových 2,9 procenta. Důvodem je postupný pokles výkonu ekonomiky a nejistota kolem ekonomického vývoje v zahraničí. Asociace o tom dnes informovala na tiskové konferenci. Pro příští rok asociace odhaduje růst ekonomiky o 2,5 procenta.

ČBA zároveň zhoršila odhad růstu ekonomiky v loňském roce, a to na 2,8 procenta z předchozích tří procent. První odhady vývoje ekonomiky za loňský rok zveřejní Český statistický úřad 15. února.

Na snížení růstu se podle asociace budou rovnoměrně podílet soukromá a vládní spotřeba nebo investice. Zároveň však nadále platí, že v ČR budou ještě letos přetrvávat jevy, jako je nízká nezaměstnanost a s ní spojený výrazný růst mezd.

"Prezentovat přesný odhad růstu HDP v době, kdy se zdánlivě láme řada trendů, je samozřejmě rizikem. V diskusích na půdě ČBA ale panovala jednoznačná shoda, že se dnešní situace nijak nepodobá předkrizovému roku 2008," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Vývoj inflace by letos i příští rok neměl být podle odhadů asociace problém. Měla by se totiž pohybovat kolem dvou procent. Za stabilní inflací bude posilující koruna nebo očekávaná stabilita cen ropy.

Koruna by přitom měla podle odhadů asociace posílit letos na průměrných 25,39 Kč/EUR z loňských 25,64 koruny za euro. V roce 2020 by měla posílit pod hranici 25 korun za euro.

Hlavní nejistotou do budoucna zůstává v prognóze asociace vývoj světové ekonomiky, dopad obchodních válek a narůstající pravděpodobnost, že nebude uzavřena kompletní dohoda o všech aspektech brexitu. Nicméně odhady asociace počítají s organizovaným brexitem, tedy s dohodou. "V prognostickém týmu však převládá názor, že tvrdý brexit by přinesl především volatilitu do obchodních vztahů mezi Británií a EU. Přímý dopad, jakkoliv nezanedbatelný a pro některé individuální firmy bolestný, by byl spíše jen přechodný a česká ekonomika jako celek by ho ustála," uvedla asociace.

Ministerstvo financí v nové prognóze z konce ledna zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,5 procenta a pro rok 2018 na 2,8 procenta. Pro rok 2020 počítá ministerstvo financí s růstem ekonomiky o 2,4 procenta. Česká národní banka v listopadové prognóze očekává loňský růst ekonomiky 3,1 procenta a letošní 3,3 procenta. Novou prognózu centrální banka představí ve čtvrtek.

ČBA zveřejňuje predikci pravidelně jednou za čtvrtletí na základě příspěvků analytiků tuzemských bank.

Ukazatel 2018 2019 2020 Růst reálného HDP (%) 2,8 2,6 2,5 Podíl nezaměstnaných osob (MPSV): průměr (%) 3,2 3,1 3,0 Průměrná nominální mzda (růst v %) 8,3 6,9 5,0 Míra inflace: CPI (%) průměr 2,1 2,2 2,0 Vládní deficit/přebytek (% HDP) 0,7 0,0 0,0 Vládní dluh (% HDP) 32,4 31,0 30,2 Směnný kurz CZEK/EUR: průměr 25,64 25,39 24,84 Základní sazba ČNB 2T REPO (%): konec období 1,75 2,25 2,5 Růst bankovních úvěrů domácnostem (%) 7,5 5,9 5,5 Růst bankovních úvěrů (nefinančním) podnikům (%) 3,6 4,0 3,8

Zdroj: ČBA

Témata:  Česká bankovní asociace (ČBA) ekonomika

Související

Aktuálně se děje

10. března 2025 11:03

6. března 2025 20:21

Fico prosadil své: Ukrajina umožní tranzit ruského plynu, ceny plynu v EU klesají

Slovenský premiér Robert Fico dosáhl svého. Lídři zemí EU se za něj dnes postavili, takže Ukrajina bude muset Slovensku pustit plyn, i kdyby měl být ruský. Plyn v EU tak i proto dramaticky zlevňuje. za poslední necelý měsíc jeho burzovní cena spadla o více než třetinu.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Služební cesta: Co vše platí firma a jaké náhrady vám náleží

Cestovní náhrady jsou klíčovým tématem pro zaměstnavatele i zaměstnance, jelikož upravují výdaje spojené s pracovními cestami, jak v tuzemsku, tak v zahraničí. Tento systém náhrad vymezuje, jaké výdaje jsou uznány jako pracovní náklady a jakým způsobem se mají proplácet. Je důležité pochopit, že cestovní náhrady nejsou pouze záminkou k refundaci nákladů, ale jsou podloženy právními předpisy, které zajišťují spravedlivé zacházení se zaměstnanci a správné vykazování výdajů pro zaměstnavatele.