Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČEZ zainvestuje do elektrárny ve Varně 2,5 miliardy korun

ČEZ zainvestuje do elektrárny ve Varně 2,5 miliardy korun

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Český polostátní energetický holding ČEZ hodlá investovat do elektrárny v bulharské Varně přes 100 milionů eur, tedy více než 2,5 miliardy korun. V pátek o tom informoval server Týden.cz.

Investice poplynou do "ekologizace" elektrárny, aby došlo ke snížení emisí a popílku vypouštěných elektrárnou. Cílem je prodloužit životnost elektrárny do roku 2030 a vyhovět limitům, které stanovuje Evropská unie. ČEZ proto hodlá do června vybrat příslušnou technologii pro vylepšení elektrárny a vyhlásit výběrové řízení. První tři jednotky elektrárny by se měly začít upravovat na začátku roku 2013, přičemž by úpravy měly být dokončeny do roku 2015. ČEZ koupil elektrárnu ve Varně v roce 2006 za 206 milionů eur (tehdy necelých šest miliard korun). O dalších sto milionů eur pak ČEZ zvýšil kapitál bulharské tepelné elektrárny.

Témata:  ČEZ

Aktuálně se děje

31. března 2026 9:46

23. března 2026 13:03

Eskalace v Zálivu: ropa může překonat 150 dolarů za barel

Válka v Perském zálivu se dále dramatizuje. Americký prezident Donald Trump dal Teheránu 48hodinové ultimátům, aby ten otevřel Hormuzský průliv. Pokud tak neučiní, Trump hrozí, že vymaže z povrchu zemského v prvé řadě „největší íránskou elektrárnu“. Tou je jediná jaderná elektrárna v zemi, ta v Búšehru. Trump slibuje zničit i další elektrárny v Íránu. Teherán má na otevření Hormuzského průlivu a odvrácení hrozby čas do úterý krátce po půlnoci středoevropského času. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy