Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bramborám se nedaří, sklidí se jich méně

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Letos se urodí méně okopanin. Podle aktuálního odhadu Českého statistického úřadu se sklidí 581 tisíc tun brambor a 3 463 tisíc tun cukrovky.

Odhadovaná sklizeň brambor je ve srovnání s loňskou úrodou o 16 % nižší. Z hektaru se sklízí průměrně 25,4 tuny brambor, což je o 4 tuny méně než před rokem. Plocha osázená bramborami se navíc v porovnání s loňskem mírně zmenšila na 23 tisíc hektarů.„Letošní odhadovaná úroda brambor je třetí nejnižší v historii sledování. Méně brambor se sklidilo jen v letech 2013 a 2015. Ve srovnání s průměrem za posledních pět let je odhad sklizně brambor o 7 % nižší, hlavně kvůli poklesu výnosů,“ vysvětluje Dagmar Lhotská z odboru statistiky zemědělství ČSÚ.Pokud jde o úrodu raných brambor, které se sklízejí do konce června, letos byla velmi příznivá. Sklidilo se 26 tisíc tun, tj. o 61 % víc než loni. „Suché a horké počasí v průběhu vegetace se ale podepsalo na poklesu výnosů konzumních brambor a brambor na výrobu škrobu s pozdějším termínem sklizně. Jejich úroda je meziročně skoro o pětinu nižší. Podle odhadu se těchto brambor sklidí 497 tisíc tun. Sadbových brambor se pak sklidí 57 tisíc tun, o 9 % méně než loni,“ upřesňuje ředitel odboru statistiky zemědělství ČSÚ Jiří Hrbek.

Nejvíce brambor se sklidí na Vysočině a v krajích Středočeském a Jihočeském. V těchto třech regionech se dohromady sklidí 72 % z celkové produkce brambor v České republice.Odhadovaná sklizeň cukrové řepy 3 463 tisíc tun je o pětinu nižší než vloni, a to především kvůli 20% poklesu hektarových výnosů a také kvůli mírnému snížení výměry. Očekávaná úroda cukrovky je o 14 % nižší v porovnání s pětiletým průměrem sklizní.

Témata:  brambory potraviny Český statistický úřad

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy