Jurečka věří, že vláda nižší valorizaci důchodů u soudu obhájí, retroaktivitu odmítá

Vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) odmítá tvrzení, že snížení červnové mimořádné valorizace bylo retroaktivní a nabouralo očekávání zvýšení důchodů. Věří v to, že vláda u Ústavního soudu zákon obhájí. Řekl to novinářům. Na Ústavní soud se se stížností na zákon, který upravuje jednorázově nižší přidání, obrátila ve čtvrtek skupina senátorů a dnes také poslanci opozičního hnutí ANO. Poukazují na zrychlené projednávání ve stavu legislativní nouze a případnou retroaktivitu a narušení legitimního očekávání penzistů a penzistek.

Marian Jurečka na jednání v Poslanecké sněmovně
reklama

"To já jednoznačně odmítám, protože znění zákona, které bylo platné, jasně říkalo, že vláda musí stanovit (zvýšení důchodů) v nařízení – v tomto případě nejpozději do 23. března. Logicky do té doby, dokud vláda nestanoví, nevzniká žádné legitimní očekávání, protože to bychom potom mohli na každou měsíční zprávu o nárůstu meziměsíční inflace, kterou zveřejní Český statistický úřad, pohlížet jako na zvýšení legitimního očekávání. Opravdu legitimní očekávání by bylo nabouráno tehdy, kdybychom po 23. březnu přišli s legislativní změnou, která by měla ambici upravit tu mimořádnou valorizaci," je přesvědčen Jurečka.

Důchody se kvůli inflaci zvýší mimořádně znovu v červnu. Fialova vláda prosadila jednorázově nižší přidání. Zdůvodnila to zpomalením růstu výdajů a zadlužování. Průměrný starobní důchod se tak nezvýší o 1770 korun podle původních zákonných pravidel, ale o 760 korun podle jednorázově snížené verze. Do konce roku tak bude potřeba místo 34,4 miliardy korun zhruba 15,4 miliardy. I tato částka je na dluh. Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová dnes na tiskové konferenci řekla, že kabinet snížením valorizace letos "obral důchodce" o 7000 korun.

"Jenom podotýkám, že my jsme valorizaci nezrušili, nevypnuli. Důchody i v rámci této mimořádné valorizace (v červnu) rostou o 760 korun, takže není to tak, že by někdo důchodcům snižoval důchody. Nic z toho není pravda," reagoval Jurečka.

Už ve středu na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že ministerstvo práce několik týdnů chystá argumenty za vládu pro Ústavní soud. "Dívali jsme se i na minulé nálezy Ústavního soudu. V tomto případě si stojíme za tím, že my máme silné argumenty, že to dokážeme u Ústavního soudu obhájit. Jsme na to připraveni," uvedl šéf resortu práce. Poukazuje na to, že za poslední rok a půl penze rekordně rostly. Poměr průměrného starobního důchodu k průměrné mzdě se zvedl ze dvou pětin na polovinu.

Podle Národní rozpočtové rady (NRR) snížení červnové valorizace znamená do roku 2030 celkové omezení výdajů zhruba o 250 miliard korun. Ročně je to asi 0,36 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Loni do penzí putovalo zhruba 600 miliard korun. Letos by to mohlo být kolem 690 miliard. Za první čtvrtletí skončil podle údajů ministerstva financí systém důchodového pojištění s deficitem 25,7 miliardy korun. Je to dosud nejhorší výsledek za první kvartál. Za celý rok by schodek mohl pak činit kolem 80 miliard korun.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky