Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důchody v roce 2020? Porostou všechny čtyři typy, podívejte se o kolik

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ačkoliv se v souvislosti s důchody nejčastěji hovoří o těch starobních, ve skutečnosti jsou v Česku zavedeny čtyři druhy důchodů. Kromě starobní penze jde i o invalidní, vdovský a sirotčí. Který z nich příští rok o kolik poroste?

V případě starobních důchodů je situace poměrně jasná. Senioři dostanou dostanou průměrně 900 Kč navíc, tedy zákonnou valorizaci a jednorázové navýšení nad zákonná pravidla. Zákonná valorizace by totiž dosahovala pouze 749 Kč. Každému se tak doplatí do penze 151 Kč.

Nejde ale o jediný druh důchodu, který od ledna stoupne. Navýšení také čeká i ty, kteří pobírají sirotčí či vdovské důchody. Vdovský nebo vdovecký důchod ale náleží standardně po dobu jednoho roku od smrti manžela nebo manželky a je třeba o něj zažádat. 

Vdovský důchod se stejně jako starobní a invalidní důchod skládá ze dvou částí, z procentní a základní výměry. Výše procentní výměry vdovského důchodu činí 50 % procentní výměry důchodu, který by pobírala zesnulá osoba. 

Složitější situace nastává v případě, kdy je ovdovělým sám důchodce nebo důchodkyně. V takovém případě základní výměra náleží pouze jednou. A 50 % výměry se počítá z nižšího z důchodů.

Na sirotčí důchod mají nárok pouze nezaopatřené děti a výše jeho základní výměry v roce 2019 činí 3270 Kč. V roce 2020 se také zvyšuje, a to na 3 490 Kč měsíčně. Výše procentní výměry pak činí 40 % procentní výměry starobního nebo invalidního důchodu, na který by měl nárok zemřelý.

Výše invalidního důchodu poroste stejně, jako výše všech ostatních důchodů. Dojde k navýšení základní výměry o 220 Kč na 3.490 Kč a k navýšení procentní výměry o 5,2 %. K procentní výměře se poté ještě připočte ona pevná částka 151 Kč.

Témata:  důchody

Aktuálně se děje

28. května 2024 12:00

28. května 2024 11:21

Inflace ve střední Evropě opět ožívá. Do konce roku vzroste nad cílové hodnoty centrálních bank

Poslední údaje dokazují, že ve střední Evropě opět dochází k růstu inflace. Po zveřejnění posledních údajů za duben, kdy inflace rostla v Česku, Polsku i Maďarsku, analytici z Allianz Trade očekávají, že inflace poroste po zbytek letošního roku a zvýší se nad cílové hodnoty centrálních bank. Dle prognózy by celková hodnota inflace za rok 2024 měla dosáhnout 3,7 % v Česku, 4,6 % v Polsku a 4,8 % v Maďarsku.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy