Důchodci přijdou o peníze na bydlení? Experti prozradili, co stát v tichosti chystá

Současná vláda se sice honosí tím, jak zlepšuje podmínky pro život lidem na mateřské a důchodcům, realita je ale o poznání odlišná. Navýšení dávek v podobě vyšších důchodů nebo rodičovského příspěvku je totiž vykoupeno odebráním jiných výhod.

důchodci
reklama

Důchodci a matky s dětmi sice dostali přidáno, není vše ale tak růžové, jak na první pohled vypadá. Stát totiž oproti tomu zpřísňuje podmínky pro získání jiných dávek, které některé skupiny lidí hojně využívají, zkrátka proto, že musí.

Ani přes již zmíněné navýšení například penzí se nemají všichni senioři nejlépe a najde se řada těch, kteří od státu čerpají příspěvek na bydlení. Jak ale upozornila Platforma pro sociální bydlení, novela ministerstva práce by od příštího roku mohla tvrdě dopadnout nejen na seniory.

Příspěvek patří v Česku k populárním a využívají jej tisíce lidí, dosáhnout na něj by ale mohlo být podstatně těžší. Platforma přitom nevidí jediný důvod, proč by se podmínky pro získání měli zpřísňovat.

"Objem vyplácených dávek v posledních letech vytrvale klesá, často i proto, že na dávky nedosáhnou ti, kteří je doopravdy potřebují. Škrty tedy nejsou na místě. Zákon v této podobě podle všeho přinese naprosto minimální úspory, pokud vůbec nějaké. Kromě toho obsahuje mnohá riskantní a nepromyšlená opatření," uvedla na webu.

Nově by totiž měla být dávka na bydlení stanovena na základě průměru 10 % nejnižších cen nájemného v dané obci. Takové opatření ale údajně může ohrozit až 60 % současných příjemců příspěvku na bydlení. V době rekordně rostoucích nájmů si lidé pohorší, protože strop dávek bude nižší než jejich nájemné.

Odborníci také upozornili, že výplatu nového přídavku na bydlení chce ministerstvo podmínit pracovní aktivitou nebo školní docházkou. A obce navíc umožní zastavit výplatu dávek lidem žijícím na ubytovně.

Ministerstvo ale na novelu pospíchá a chce ji uvést v účinnost už příští rok. Toho ale podle Platformy stejně nebude schopna. Není totiž prý ani realistické, že ministerstvo stihne vytvořit nový informační systém, který má novelu doprovázet. 

Přitom nedostatečná příprava na náběh nového dávkového systému může podle expertů vážně ohrozit stabilitu bydlení stovky tisíc osob, mezi kterými je i 80 tisíc rodin a 40 tisíc domácností tvořených seniory.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky