Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přišli jste kvůli úrazu o práci? Dostanete vyšší důchod!

Přišli jste kvůli úrazu o práci? Dostanete vyšší důchod!

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje zvýšení penzí o 1,6 procenta měsíčně lidem, kteří kvůli pracovnímu úrazu nebo nemoci z povolání přišli o zaměstnání. Příslušné nařízení posoudí kabinet Petra Nečase (ODS) na svém středečním zasedání.

Od ledna příštího roku by podle návrhu ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) mělo dojít ke zvýšení procentní výměry důchodů o 1,6 procenta. Zvýšení důchodů se dotkne všech zaměstnanců, kterým vznikla škoda v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání a občanů, kterým vznikla škoda v důsledku úrazu způsobeného jim jiným subjektem. "Totéž platí i pro pozůstalé po uvedených zaměstnancích a občanech," navrhuje dále ministerstvo. Nečasův kabinet už na konci listopadu schválil zvýšení důchodů měsíčně o 1,6 procenta příslušníkům bezpečnostních sborů, kteří kvůli úrazu přišli o práci.

Materiál se na vládu předkládá s rozporem, zásadní připomínky k návrhu mají rezorty financí a průmyslu a obchodu.

Témata:  důchody

Související

Aktuálně se děje

10. června 2026 16:15

Radost bez bariér. Děti z Klokánku mohou znovu zdarma využívat pražské bazény

Hlavní město pokračuje v dlouhodobé podpoře dětí z Fondu ohrožených dětí (FOD) Klokánek. Díky spolupráci s městskou společností Trade Centre Praha, a.s. (TCP), která mimo jiné spravuje a provozuje Aquacentrum Šutka, Hloubětínský bazén a bazén na Strahově, byly dětem prodlouženy čipy umožňující bezplatný vstup do těchto areálů.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy