Senátem neprošly změny v penzijním spoření

Vládní novelu zákona o doplňkovém penzijním spoření ve středu zamítl Senát a vrátil předlohu do sněmovny. Norma stanoví nové podmínky státní podpory, které se dočkají už jen lidé, kteří si budou spořit alespoň 300 korun měsíčně, ke své úložce mají dostat navíc od 90 do 230 korun.

660

V případě, že Poslanecká sněmovna horní komoru přehlasuje, dostane každý z účastníků systému k naspořeným 300 korunám devadesát korun od státu. Nad třísetkorunovou hranici bude státní bonus ve výši 20 procent. Pro pětisetkorunové úložky bude nový model méně výhodný. Maximální státní příspěvek ve výši 230 korun bude od hranice tisíce korun.
 
Opozice tvrdí, že je zákon omezující pro všechny, kteří si budou ukládat méně než 300 korun měsíčně a nedostanou tak podporu. Vláda naopak argumentuje, že cílem novely je zvýšit průměrnou výši měsíční úložky. V současnosti činí zhruba 480 korun a ministerstva financí varuje, že je to velmi málo.
 
Příspěvky na penzi bude moci svým zaměstnancům zajišťovat i zaměstnavatel, v takovém případě stát nepřispěje ani korunu.
 
Systém doplňkového penzijního spoření v upravené podobě, takzvaný třetí pilíř důchodového systému, by měl začít fungovat od 1. ledna 2013.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky