Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kalousek promluvil o důchodech a vládě

Kalousek promluvil o důchodech a vládě

Foto: Panthermediacz z pověření MFČR

Zrušení druhého pilíře důchodové reformy nebude tak rychlé, jak původně koalice plánovala. Pravicová opozice totiž ve středu ve sněmovně vetovala zrychlené projednávání normy a zamítla zkrácení lhůt pro projednání ve výborech. Proč k tomu došlo prozradil místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová už v loňském roce na tiskové konferenci řekla, že ukončení druhého pilíře bylo nutné především kvůli tomu, že odváděl obrovské částky z pilíře prvního. Čím déle by druhý pilíř pokračoval, tím více stamilionů by podle ní bylo vyvedeno z veřejného důchodového účtu.

Vláda se ke zrušení druhého pilíře zavázala v koaliční smlouvě. Proti se ale postavila opoziční TOP 09 či ODS. Podle původního harmonogramu by do března 2016 měli střadatelé dostat oznámení o zrušení fondu od penzijní společnosti a do konce září by jí měli sdělit, jestli chtějí úspory v hotovosti poštou, na účet, nebo převést do třetího pilíře. 

Podle bývelého ministra financí Miroslava Kalouska bylo zavedení druhého pilíře prvním krokem k důchodové reformě, za který nyní vláda nemá náhradu. První pilíř je podle něj dlouhodobě ve schodku a kroky kabinetu prý povedou k tomu, že u penzí převáží princip rovnostářství nad principem zásluhovosti. "Nepřicházíte vůbec s žádným jiným nápadem, jak posílit princip zásluhovosti," uvedl Kalousek na adresu koalice.

"Druhý pilíř byl první krok k reformě důchodového spoření. Umím si představit, že to někdo zruší, když řekne, co místo toho. Ale vláda dělá krok zpět bez jakékoliv náhrady," řekl Kalousek Českému rozhlasu.

Témata:  důchody Miroslav Kalousek

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Poslanci schválili důchodovou reformu. Budou důchody férovější pro současnou i budoucí generaci?

Současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo babiček. Chceme-li pro další generace v České republice zajistit důstojné stáří, jsou úpravy důchodového systému reagující na změny ve společnosti nezbytné. Dnes v Poslanecké sněmovně proběhlo třetí, tedy závěrečné, čtení návrhu MPSV. Reforma byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.