Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tisíce lidí prchají ze třetího důchodového pilíře. Co se děje?

Tisíce lidí prchají ze třetího důchodového pilíře. Co se děje?

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Asociace penzijních společností dnes zveřejnila výsledky, které se týkají aktuální počtu pojištěnců ve třetím pilíři. Spoří zde 4,88 milionu lidí, což je o 85,000 méně než loni.

K této aktuální zprávě se vyjádřil hlavní analytik společnosti Swiss Life Select Tomáš Rampula. 

Spoření ve třetím pilíři je atraktivní dostatečně, zájem však klesá kvůli omezením ve způsobu distribuce

"Snížení počtu účastníků ve III.pilíři je dáno tím, že postupné odchody z důvodů výpovědi smlouvy, čerpání penze nebo i smrti účastníků III.pilíře jsou větší, než vstupy nových, mladých účastníků. Ukazuje se, že zejména omezení ve způsobu distribuce je tím faktorem, který zabraňuje vstupu nových účastníků do systému. Bez znovuotevření distribučního kanálu, který v minulosti do systému přivedl více než 4 miliony účastníků je zcela zbytečné provádět parametrické změny uvnitř produktu," říká Tomáš Rampula, hlavní analytik společnosti Swiss Life Select.

 

Témata:  důchody

Související

Aktuálně se děje

24. června 2026 12:15

16. června 2026 12:51

Vstupenky, hotely, letenky: proč zde neplatí právo na odstoupení

Při uzavírání smlouvy na dálku si spotřebitel nemůže kupované zboží či službu předem vyzkoušet a nákup promyslet, jak by to bylo možné při nákupu v kamenné prodejně. Tento informační deficit se právní úprava snaží kompenzovat možností odstoupit od smlouvy do 14 dní od zakoupení zboží či služby, které může podnikatel zpravidla znovu nabídnout dalším zákazníkům. Jak je to ale třeba v případě zakoupení vstupenek, kdy podnikateli hrozí finanční ztráta, protože nabízenou vstupenku již nebude možné prodat dalším zájemcům, nebo s ubytováním, které již prodávající nestíhá zaplnit?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy