Důchodci se bojí, že přijdou o peníze!

Česká republika možná bude muset slovenským seniorům doplácet k důchodu příspěvek. Nastat to může kvůli rozhodnutí Soudního dvora EU. Ale čeští důchodci se teď začínají bát o své peníze. Informují o tom lidovky.cz.

Asi 4 tisíce českých důchodců pobírá slovenský důchod, který je nižší, a tak ke své penzi ještě dostávají příspěvek od Česka. Nyní se bojí, že o něj mohou přijít.  Jejich zástupci kritizují ČR, že tuto situaci mohla řešit už v minulosti a takovéhle problémy vůbec nemusely nastat.

"Tato problematika je velice složitá, kdyby na ni ale ministerstvo práce a sociálních věcí reagovalo už v roce 1993, kdy jsem na tento problém poukazovala, myslím, že věc nemusela dojít až k Soudnímu dvoru," citují lidovky.cz Silvii Weiszovou, předsedkyni občanského sdružení Československo má vlast.

Ale ministerstvo, které problém musí nějakým způsobem vyřešit, se nařčením brání. Podle Jiřího Krále, který to dostal na starost, je vyplácení takových příspěvků v rozporu s evropským právem. Proto je podle něho možné, že budou zrušeny veškeré podobné příspěvky - tedy i ty, jež pobírají čeští důchodci.

Pro lidovky.cz vysvětlil, že rozhodnutí záleží na poslancích. Musí schválit zákon, podle něhož příspěvky budou dostávat buď všichni, nebo nikdo. Jinak to podle něho nejde.

A aby to bylo ještě složitější, do věci se vložil Ústavní soud. Jeho předseda Pavel Rychetský pro Lidové noviny řekl, že rozsudku Soudního dvora EU rozumí jinak než ministersto. Podle Rychetského slovenští penzisté žijící na Slovensku na žádné příspěvky nárok nemají.

Témata: důchodci

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky