Vláda odmítla nižší sociální odvody pro rodiče s více dětmi

K návrhu lidovců na snížení sociálních odvodů rodinám s více dětmi dala vláda nesouhlasné stanovisko. Na dnešní tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Předloha předpokládá, že rodiči dvou a více dětí by odvody klesly ze současných 6,5 procenta až na nulu podle počtu potomků. Návrh novely projedná Sněmovna.

Ilustrační fotografie
reklama

"Je to další de facto daňové zvýhodnění, které podle názoru vlády není potřeba. Česká republika je na prvním místě z hlediska daňových slev pro pracující rodiče, pro druhé, třetí a první dítě. Takže k tomuto vláda dala negativní stanovisko," poznamenal Babiš.

Roční dopad do státního rozpočtu lidovci odhadli na 3,8 miliardy korun ročně. Příští rok by to ale podle podkladů pro ministry bylo 5,4 miliardy korun, o rok později 5,7 miliardy korun a v roce 2022 zhruba šest miliard korun. Roční dopad by se postupně dál zvyšoval v závislosti na růstu mezd.

Zaměstnanci nyní odvádějí na sociální pojištění 6,5 procenta ze základu příjmu. Rodiči dvou dětí by podle lidoveckého návrhu klesly odvody na pět procent, tří dětí na 2,5 procenta. Matky, nebo otcové čtyř a více dětí by neposílali nic. O stejnou část by se snížily sazby osobám samostatně výdělečně činným. Rodič bez potomků či s jedním potomkem by zůstal na 29,2 procenta. U dvou dětí by sazby klesly na 27,7 procenta, u tří dětí by činily 25,2 procenta a u čtyř a více dětí 22,7 procenta.

Sníženou sazbu by podle lidoveckých poslanců odváděl v zásadě vždy jeden člověk z domácnosti aktuálně vychovávající dvě a více dětí, tedy zhruba 730.000 osob. Například při hrubé měsíční mzdě 30.000 korun a při péči o dvě děti by se zvýšil čistý příjem poplatníka pojistného o 5400 korun ročně.

Prakticky stejnou novelu dostali poslanci v minulém volebním období od tehdejší vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Do voleb se s ní nevypořádali. K někdejší vládní předloze měli výhrady zaměstnavatelé. Proti se postavily i odbory, podle nichž by pokles sazeb ohrozil důchodový systém.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky