Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vyšší rodičovský příspěvek jen pro některé. Koalice rodičák zpackala, Češi se bouří

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Navyšování rodičovského příspěvku zvedlo vlnu kritické pozornosti. Možnost sáhnout si až na 80 tis. Kč je totiž podle současného návrhu možné jen za novorozence po 1. 1. 2020. jenže větší peníze by chtěli všichni rodiče.

Značnou pozornost navýšení vyvolává oprávněně. Rodičovský příspěvek se naposledy změnil v roce 2007. Od té doby reálná hodnota příspěvku vzhledem k inflaci značně klesla. Za příspěvek dnes koupí rodiče o čtvrtinu méně. 

Ve světle těchto čísel je navýšení rodičovského příspěvku opravdu vítanou podporou pro mnohé rodiče. Jenže vláda začala ve svých slibech hledat kompromisy a tak se navýšení bude týkat jen novorozenců od 1. 1. 2020. Nejdřív se k příslibu vládní představitelé hrdě hlásili, ovšem následně sklidili kritiku týkající se absurdních situací typu, co když se někdo narodí 31. 12. 2019? Nedostane nic. Ovšem je pochopitelné, že podobná legislativní úprava vyvolává nedůvěru.

Další kolo přestřelky mezi vládními stranami se spustilo naprosto logicky na téma, kdo s podivným zlomovým datem přišel. Z hnutí ANO se ozývá, že s kompromisním řešením přišli sociální demokraté. Ministryně Maláčová z ČSSD jejíhož resortu se změny týkají, tvrdí opak. "Chceme přesvědčit koaličního partnera, že je nutné podporovat všechny rodiče! Můj původní návrh měl zvýšit vyplácení rodičáku všem rodinám s malými dětmi do 4 let a i když jsem pro něj zatím ještě nenašla podporu, tak to nevzdávám a budu bojovat!" napsala na své twitterovém účtu.

Chceme přesvědčit koaličního partnera, že je nutné podporovat všechny rodiče! Můj původní návrh měl zvýšit vyplácení rodičáku všem rodinám s malými dětmi do 4 let a i když jsem pro něj zatím ještě nenašla podporu, tak to nevzdávám a budu bojovat! #ČSSD pic.twitter.com/EIOVFdbZFJ

— Jana Maláčová (@JMalacova) March 20, 2019

 

Původní záměr Ministerstva práce a sociálních věcí vedeného ČSSD byl vskutku odlišný. Počítal s navýšením o 40 tis. korun, ale ve dvou vlnách a peníze se měly vyplatit všem rodičům s dětmi do 4 let.

"Hamáček sám na koaliční radě navrhl, aby se zvýšený rodičovský příspěvek vyplácel od ledna 2020 pouze rodičům novorozenců. Dnes ale sociální demokracie svými prohlášeními popírá sama sebe. Určitě nemám problém jednat dál s tím, že ministryně Maláčová najde, jak teď prohlašuje, ve svém resortu potřebné peníze," řekl k situaci předseda vlády Babiš pro Hospodářské noviny.

Vládní strany si za svým rozhodnutím příliš nestojí, pokud si vláda představovala jiný návrh, proč s ním nepřišla rovnou? 

Není divu, že opozice se prezentovanému představení vládních činitelů zákeřně pošklebuje.

"Nikdo to nenavrhl, nikomu ten nelogický návrh nepřišel na koaliční radě divný a až po vlně kritiky se probudí a teď to jako malí kluci háží jeden na druhého..... něco jako z cyklu... nic jsme neplatili a ta částka také nesouhlasí," napsal na sociálních sítích například lidovec Marian Jurečka.

Nikdo to nenavrhl, nikomu ten nelogický návrh nepřišel na koaliční radě divný a až po vlně kritiky se probudí a teď to jako malí kluci háží jeden na druhého..... něco jako z cyklu... nic jsme neplatili a ta částka také nesouhlasí...??? #vladnounemehla https://t.co/fDJiGzrJl4

— Marian Jurečka (@MJureka) March 20, 2019

Témata:  rodičovský příspěvek děti rodina Jana Maláčová

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Zdravotně postiženým uprchlíkům z Ukrajiny vzroste humanitární dávka, schválila vláda

V rámci úpravy zákona „Lex Ukrajina VII“ vláda schválila návrh na navýšení humanitární dávky pro ukrajinské uprchlíky se zdravotním postižením. Od 1. ledna 2025 tak podle návrhu v novele bude humanitární dávka navýšena u zdravotně postižených dětí o 6 600 Kč a u dospělých osob o 4 400 Kč. V poslední době se současně výrazně zlepšila bilance příjmů a výdajů státního rozpočtu, pokud jde o uprchlíky z Ukrajiny. V prvním kvartálu letošního roku příjmy dosáhly 6,4 miliardy