Praha je z pohledu četnosti finančních kontrol považována za daňový ráj

Praha je v rámci České republiky, z pohledu četnosti finančních kontrol, považována za daňový ráj, který navíc některé firmy využívají jako vhodné místo pro tzv. daňové optimalizace. Tyto hypotézy naznačuje analýza poradenské společnosti Bisnode, která sledovala vývoj hospodaření vzorku firem, které se přestěhovaly do Prahy, anebo se naopak z Prahy odstěhovaly. Firmám, které se přestěhovaly do Prahy, výrazně klesla ziskovost a vzrostly tržby. Naopak společnostem, které z hlavního města přesídlily mimo něj, se ziskovost zvýšila.

Ilustrační fotografie

Poradenská společnost Bisnode analyzovala vzorek 1 843 společností, které se mezi lety 2006 až 2012 přestěhovaly do Prahy, a u kterých jsou k dispozici finanční výkazy z doby před i po stěhování. „Již v roce stěhování dochází k prudkému poklesu ziskovosti (poznámka: poměr čistého zisku vůči obratu) z hodnot převyšujících jedno procento na 0,7 %. V dalším roce pokles ziskovosti pokračuje mírnějším tempem, nicméně ziskovost firem je dva roky po přestěhování do Prahy poloviční oproti hodnotě před ním,“ komentuje výsledky analytik Bisnode Milan Petrák s tím, že v kontrastu s tím se obrat těchto firem ve sledovaném období mírně zvýšil.

„Na vzorku 1 012 firem, které se naopak přestěhovaly mimo Prahu, se ukázalo, že dva roky po přestěhování je jejich ziskovost o 22 % vyšší než dva roky před stěhováním, a to při nárůstu obratu o 15 %,“ dodal analytik Bisnode.

„Generální finanční ředitelství podle svého prohlášení zvažuje nucenou změnu místní příslušnosti těch firem, které jsou registrovány v Praze, ale podnikají jinde. Údajným důvodem ke stěhování má být snaha vyhnout se finančním kontrolám. Zjištění Bisnode nelze považovat za důkaz, že toto podezření je oprávněné. Výsledek ovšem naznačuje, že by tomu tak mohlo být, nebo že se firmy stěhují do Prahy, přestože se to mnohým z nich ekonomicky nevyplatí,“ uzavřel analytik Bisnode Milan Petrák.

Témata: firmy | daně

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky