Babiš chce nízké daně, má to ale tento háček

Hospodářská komora vyslovila minulý týden svůj nesouhlas k zavedení elektronického kontrolního hlášení, které má pomoci k lepšímu výběru DPH a podle ministra financí Andreje Babiše i k nižším daním. Proto se Babiš na stránkách Lidových novin rozhodl celé situaci věnovat dopodrobna.

Andrej Babiš
reklama

DPH je podle Babiše důležitá daň a její výnos přesahuje výnos daně z příjmů právnických i fyzických osob a všech majetkových daní dohromady. DPH se ale krade, a to jak na výstupu (ti, kteří by daň odvádět měli, ji neodvedou), tak i na vstupu (řetězce společností si přeprodávají zboží, DPH nezaplatí, ale žádají po státu vrácení daně, která nebyla odvedena).

"Můžeme to tak nechat. DPH se přece kradla vždycky. Tak proč to měnit? Občas chytíme pár hloupých lumpů. Chytřejším lumpům neoprávněně vyplatíme miliardy. Státní rozpočet to snad unese. A když nebudou vybrané daně stačit, prostě je zvýšíme. Naštěstí máme zaměstnance. U nich je zvýšení daní snadné. Jejich daň si necháme srazit přímo z jejich platů. Nikam nám neutečou. Je to z minulosti dobře vyzkoušené. Zkomplikujme život lumpům," poukazuje s ironií Babiš.

Tato možnost mu ale nepřijde spravedlivá. "Chceme nízké daně. A daně mohou být nízké pouze tehdy, pokud je platí všichni. Proto chceme lumpům zkomplikovat život. Aby nemohli krást a abychom nemuseli zvyšovat daně poctivým poplatníkům," uvedl ministr s tím, že pokud by Evropská unie souhlasila se zavedením principu přenesení daňové povinnosti i u vnitrostátních plnění, tak by okamžitě zmizely podvodné řetězce, které inkasují miliardy korun za neodvedenou DPH.

Evropská unie je ale na jeho vkus příliš pomalá a ministr financí chce jednat. "Proto zavádíme elektronické hlášení zdanitelných plnění mezi plátci DPH. Pomůže to daňové správě chytit lumpy a v konečném důsledku zjednoduší život statisícům plátců DPH. Počítač správce daně totiž lépe pozná, kdo je lump, a správce daně bude méně trápit poctivé plátce," uvádí Babiš a dodává, že ze systému elektronické evidence tržeb získá daňová správa data o tržbách a poplatníky nezatíží víc, než když jejich zákazníci používají platební karty.

Témata: daně | dph | Andrej Babiš
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky