Platy státních úředníků už nebudou tajné. Skončí přemrštěné odměny?

V návaznosti na úterní jednání na ministerstvu vnitra vznikne do konce srpna metodický pokyn, který klíčovým úřadům státní správy stanoví povinnost poskytovat údaje o výši platů a odměn zaměstnanců. Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu se bude muset obecně respektovat, píše o tom deník Právo.

660
reklama

Úterní schůzky, která řešila problém se zveřejňováním platů vysoce postavených úředníků a dalších zaměstnanců státní správy, se zúčastnili zástupci Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), ministerstva vnitra, ombudsmana a neziskové organizace Otevřená společnost, o. p. s.

"Účastníci jednání se shodli na tom, že rozsudek Nejvyššího správního soudu je v obecné rovině nutné respektovat," uvedl pro list mluvčí rezortu vnitra Pavel Novák.

Podle deníku je výsledkem jednání dohoda, že rezort vnitra do konce prázdnin zpracuje metodický pokyn, podle kterého by se údaje o výši platu a odměn měly poskytovat podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Zveřejňování výše mzdy a odměn se bude týkat všech ministerstev i úřadů státní a veřejné správy (kraje, obce). Pokyn se přímo dotkne šéfů úřadů, náměstků, ředitelů odborů, ale i starostů i hejtmanů. "Týkalo by se to i těch zaměstnanců, kteří se podílejí na rozhodování o veřejných prostředcích, například o státních zakázkách," píše Právo.

V poslední době se totiž množily případy, kdy se zjistilo, že ministři na odměnách svých podřízených velkou měrou plýtvali veřejnými prostředky.

Témata: platy / mzdy

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky