Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co je důležité vědět a na co se ptát při výběru hypotéky?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Většina Čechů splácí hypotéku více než dvě desetiletí. Během takto dlouhé doby se může v životě mnohé změnit, a proto se vyplatí už od samého začátku přistupovat k výběru úvěru na bydlení strategicky. Zvážit je třeba i možná rizika hypotečního úvěru.

„Zájemci o hypotéku by měli dobře znát podmínky uzavření hypotéky. Nestačí srovnávat pouze výši nabízených úrokových sazeb. Hypotéku je třeba vybírat například i s ohledem na financovanou nemovitost, rychlost vyřízení hypotéky, možnosti předčasného splacení nebo vstupní věk žadatele o úvěr. S výběrem hypotéky se vyplatí vždy poradit se zkušeným hypotečním poradcem, který má detailní přehled o aktuálních nabídkách na trhu,“ doporučuje Miroslav Majer, CEO fintech startupu hyponamiru.czNa co lze hypotéku využít

Hypotéka je účelový úvěr. Peníze od banky je možné využít na výstavbu, nákup nebo rekonstrukci nemovitosti určené k trvalému bydlení. Nejčastěji jsou hypotékou financovány byty v osobním vlastnictví, rodinné domy nebo stavební pozemky. Úvěr je rovněž možné využít k refinancování již sjednané hypotéky. Hypotéku nelze sjednat na všechny nemovitosti. Nezískáte například hypotéku na družstevní byt, protože ho nemůže banka zatížit svým zástavním právem.Alternativní formy bydlení jsou populární

Češi v posledních letech stále častěji vyhledávají i různé alternativní formy bydlení. Typickým příkladem jsou rekreační nemovitosti, stavby z vyřazených lodních kontejnerů nebo takzvané modulární domy.

„Sjednání hypotéky na tyto nemovitosti má svá specifika a jednotlivé banky přistupují k jejich financování rozdílně. Aby například modulární dům byl pro banku akceptovatelnou zástavou, musí být pevně spojen se zemí, zapsán v katastru nemovitostí, stát na vlastním pozemku a mít číslo popisné či evidenční. Tento dům musí být rovněž celoročně obyvatelný a napojen na základní inženýrské sítě,“ uvádí Miroslav Majer.Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky

Řada lidí začíná s výběrem hypotéky teprve v okamžiku, kdy má vybranou konkrétní nemovitost. Počítejte s tím, že vyřízení hypotéky trvá minimálně čtyři až pět týdnů. Doba vyřízení hypotéky není u všech bank stejná. Zeptejte se hypotečního poradce, jak dlouho trvá vyřízení hypotéky.Schválení hypotéky urychlíte, když budete mít připravené doklady pro vyřízení hypotéky. Seznam potřebných dokumentů vám sdělí hypoteční poradce.

Témata:  hypotéky

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

15. dubna 2024 11:26

Počasí přinese prudké ochlazení. Místy bude sněžit

V noci přejde přes naše území k východu studená fronta. Za ní k nám kolem tlakové níže nad Pobaltím bude proudit studený a vlhčí vzduch od severozápadu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku. Při rozhodování mezi nájemním bydlením a pořízením vlastní nemovitosti na hypotéku většina lidí srovnává výši tržního nájemného s měsíční splátkou hypotéky. Která z částek je aktuálně vyšší?