Kvalitní zateplení zamezí vysoké spotřebě energií

Začátek topné sezony znovu přidělává vrásky na čele obyvatelům domů a bytů, kteří platí za energie v zimních měsících takřka horentní sumy. Právě ti však často zbytečně plýtvají energiemi na vytápění v důsledku nedostatečného, či dokonce úplně chybějícího zateplení. Podle průzkumu Sdružení EPS ČR má zatepleno 56 % Čechů a dalších 29 % se zateplováním počítá v horizontu 10 let. Od října mohou majitelé rodinných domů požádat o dotaci v nově spuštěné výzvě dotačního programu Nová zelená úsporám.

Ilustrační fotografie

V Česku žije zhruba 13 procent domácností v domech, které byly postaveny před téměř 100 lety. Další jedna třetina Čechů obývá domy staré 45 let až 95 let. U rodinných domů postavených v 1. polovině 20. století lze zateplením vnějších stěn ušetřit meziročně až 50 procent výdajů. Zateplení majitelům budov přináší s sebou kromě finančních úspor i další významné výhody. V tepelně izolovaných budovách nevznikají tepelné mosty, stěny nejsou postiženy plísněmi, izoluje také zvukově, umožňuje použití alternativních zdrojů tepla, eliminuje přírodní vlivy na degradaci stavebních konstrukcí a v neposlední řadě také chrání lidské zdraví před řadou respiračních chorob. Pro investory je atraktivní i skutečnost, že zateplená budova má na realitním trhu vyšší hodnotu než domy bez zateplení.

Jak se odrazí investice do zateplení na vyúčtování za energie?

Zamezení úniků tepla, a tím i menší spotřeba energií je hlavním účelem tepelných izolací. „Na nákladech domácnosti se spotřeba energie podílí zhruba 60 %. Pokud si tedy dům kvalitně zateplíte a spočítáte si úsporu, která se podle stáří zateplovaného domu pohybuje kolem 50 až 70 procent, zjistíte, že každý měsíc ušetříte významné částky,“ vysvětluje předseda Sdružení EPS ČR, Pavel Zemene.

Aby bylo zateplení co nejefektivnější, odborníci doporučují zateplit dům komplexně. To znamená zateplení nejen fasády a střechy, ale také výměnu oken. Většina Čechů sahá po tradičním pěnovém polystyrenu, kterého se v Česku loni spotřebovalo 60 580 tun a právě 90 % bylo využito na zateplení budov. V souvislosti s požadavky na energetickou náročnost budov a technologiemi současného stavitelství je doporučováno zateplovat pěnovým polystyrenem o tloušťce minimálně 15 centimetrů, jako ideální se však jeví tloušťka izolantu 20–25 cm.

Zateplení je investicí, na které není dle odborníků ze Sdružení EPS radno šetřit a kutilství se v tomto ohledu nevyplácí. „Pro přesné navržení optimálního zateplení je vhodné nechat si zpracovat energetický audit, který odhalí úniky tepla ve vaší budově a až následně si nechat vypracovat profesionální plán zateplení přesně na míru podle stáří domu a konstrukce budovy,“ doplňuje Pavel Zemene.

Se zateplením není radno otálet, zima se blíží 

Zateplovací práce v průměru u většiny rodinných domů trvají 20–30 dní. Majitelé domů a bytů, kteří o zateplení zatím pouze uvažují, mají nejvyšší čas se rozhodnout, zda zateplí ještě letos a sníží tak úniky tepla, které zvyšují částky za vytápění.

Návratnost do zateplení snižují dotační programy

Podle průzkumu Sdružení EPS ČR realizovaného agenturou IPSOS Češi vnímají zateplení jako účinné řešení pro snížení nákladů na energie. Více než polovina z nich žije v zatepleném domě či bytě a necelá třetina zateplení plánuje. „Lidé si začínají uvědomovat, že jejich útrata za vytápění se stále jen zvyšuje, ale dá se významně snížit díky zateplení. Z našeho průzkumu vyplynulo, že ti, kteří zatím nemají zatepleno, spíše ještě se zateplením vyčkávají 5 až 10 let, což je stále ještě dlouhá doba. Kdyby se však rozhodli zateplit ihned, jejich úspora by byla ještě větší,“ říká Pavel Zemene. Zateplování je již několikátým rokem podporováno státními dotačními programy, mezi které patří Nová zelená úsporám. Díky velkému zájmu o zateplení byl letos na podzim program spuštěn kontinuálně. Žadatelé o dotaci tak nejsou omezeni časovou lhůtou a mají více času na vyprojektování opravdu kvalitního a efektivního zateplení.

Témata: bydlení

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky