Růst sazeb ČNB je nesystémové opatření, pro firmy znamená velké potíže

Růst sazeb České národní banky (ČNB) o 0,75 procentního bodu je podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) nesystémové až nekompetentní opatření. Místo podpory exportu tento krok posílí dovoz ze zahraničí. České firmy se potýkají se stoupajícími cenami vstupů a nedostatkem materiálů, čelí tlaku na zvyšování mezd. Finanční rezervy přitom použily na vyrovnání se s následky pandemie koronaviru. Opatření ČNB tak podnikatelé vnímají jako jejich pokutování za snahu odvrátit následky krize. AMSP to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Česká národní banka

Aktuální růst sazeb ČNB firmám podle AMSP výrazně zvýší náklady na úroky. "Jde o nejvyšší šokový skok od devadesátých let," uvedla asociace. Exportující společnost, která má úvěr deset milionů korun bance za rok zaplatí kvůli tomuto rozhodnutí navíc 75.000 korun. O čím menší firmu se bude jednat, tím větší problém bude podle AMSP mít. "V první řadě to odnesou firmy, samozřejmě i středního charakteru, které nemají možnost čerpat úvěry v eurech," řekl místopředseda představenstva AMSP Libor Musil.

Zdražení se bude podle asociace týkat i půjček ze záručního programu COVID III, který měl živnostníkům a podnikům s až 500 zaměstnanci pomoci dostat se z koronavirové krize.

AMSP navíc očekává posílení kurzu koruny, což bude pro české exportéry znamenat další snížení ziskovosti výroby a dopad na peněžní tok firem. Platí to podle AMSP přitom i pro nepřímé exportéry, tedy společnosti, které dodávají nadnárodním podnikům na českém území, ale platby přijímají v euru. Budou tedy nuceny si snížit marže.

Bankovní rada ČNB základní úrokovou sazbu ve čtvrtek zvýšila na 1,5 procenta. Naposledy bankovní rada zvýšila základní sazbu jedním krokem o více než 0,5 procentního bodu v roce 1997. Důvodem růstu sazeb je podle ekonomů především rostoucí inflace, která v srpnu překonala čtyři procenta. Do konce roku by podle ekonomů mohla základní úroková sazba stoupnout až na dvě procenta.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky