Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prodeje zlata a stříbra v ČR výrazně rostou

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Prodeje zlata a stříbra v Česku výrazně rostou. U největšího českého obchodníka Golden Gate CZ v srpnu činily 352 milionů korun, což byl meziroční nárůst o 22 procent. Proti roku 2019 prodeje vzrostly o 40 procent, řekl dnes ČTK předseda představenstva společnosti Libor Brůna.

Zájem vzrostl podle něj zejména u fyzických osob a loňské rekordní léto, způsobené turbulencemi na trhu a rostoucí cenou, tak bylo překonáno. Cena žlutého kovu loni v létě přitom překonala 2000 dolarů za unci a zvýšený zájem dokonce způsobil nedostatek zlata na trhu.

"Výhled prodejů do konce letošního roku a k období Vánoc je výrazně růstový, zejména kvůli tomu, že lidé chtějí ukládat peníze do zlata kvůli ochraně před inflací. Češi jsou v tom už podobní jako Němci, kteří nemají rádi inflaci a v posledních letech extrémně ukládají do zlata. Investice tam vzrostly o desítky procent,“ upozornil Brůna.

Aktuálně se zlato prodává za 1802 dolarů za troyskou unci. Od začátku letošního roku cena žlutého kovu klesla asi o deset procent, meziročně se snížila zhruba o 13 procent.

Čeští investoři si podle dat Golden Gate CZ pravidelně měsíčně spoří do drahých kovů v průměru kolem 1500 Kč. Využívají k tomu mimo jiné také komoditní účet, jehož prostřednictvím postupně nakupují zlaté, stříbrné i platinové investiční slitky, které si průběžně vyzvedávají. Golden Gate CZ působí na trhu deset let. Momentálně má přes 36.000 klientů, kterým prodala přes deset tun zlata a více než 134 tun stříbra.

Témata:  zlato stříbro

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.