Platební karta není všemohoucí. Proč je dobré na ni nespoléhat a mít u sebe hotovost

Platby kartou jsou v Česku velmi oblíbené, přesto se stále najde velká část populace, která nedá dopustit na hotovost. Proč někteří lidé nevytáhnou paty z domu s naditou peněženkou a proč byste hotovost neměli podceňovat ani vy?

Platební karta není všemohoucí. Proč je dobré na ni nespoléhat a mít u sebe hotovost

I přes velkou oblibu platby kartou nic nenasvědčuje tomu, že bychom se v blízké budoucnosti měli rozloučit s klasickými mincemi a bankovkami. Průzkum společnosti Euronet poukázal na to, že hotovost několikrát týdně využívá 41 % Čechů, 13 % populace pak platí jednou denně a 15 % dotázaných i několikrát za den. Hotovost nepoužívá vůbec sotva 6 % spotřebitelů.

Proč je dobré nezatracovat hotovost a nespoléhat jen na platební kartu?
Karty neberou všude

Ve velkých městech je akceptace platební karty samozřejmostí na většině míst, to samé se ale nedá říct o malých městech a obcích, kde i v samoobsluze můžete narazit na to, že berou jen hotovost. Bankovky a mince se vám pak nejvíce budou hodit například:

  • na trzích,
  • při pouličním prodeji,
  • při nákupu jízdenek v autobuse.

Nespoléhejte tak bezmyšlenkovitě na to, že vždy a všude kartou zaplatíte!

S hotovostí máte peníze pod kontrolou

Platba kartou je pohodlná, nemusíte se zaobírat tím, kolik vám v peněžence zbývá, v obchodech jen přikládáte k terminálu. Snadno se tak může stát, že svou útratu přeženete. Platební karta totiž láká ke spontánním a impulzivním nákupům, které se nemusí vyplatit.

Obezřetní pak buďte především u platby kreditní kartou, ta se sice chová jako klasická debetní, ale stále je to půjčka. Kreditka vás může snadno dostat do finančních problémů, pakliže utracené peníze nestihnete řádně a včas splatit.

Platební systémy nejsou neomylné

Před Vánoci jsme toho byli svědky, řada zákazníků si kvůli chybějící hotovosti nenakoupila. V období největšího shonu u nás totiž došlo k výpadku platebních systémů, v některých obchodech tak nešlo platit kartou. Ten, kdo neměl hotovost, neměl ani nákup. Nefungující terminál není nic neobvyklého, k výpadku sítě může dojít kdykoliv a kdekoliv, je proto dobré být připraven a nějakou rezervu v podobě pár bankovek mít stále v peněžence.

S hotovostí si zachováte anonymitu

Pokud máte společný účet v rodině, pak při platbě kartou nic neutajíte. Nejenže druhý partner může snadno zjistit, co dostane za dárek k narozeninám, ale zároveň jeho očím nezůstane skryté ani velké utrácení. Pokud chcete mít nějaké soukromí a zachovat si anonymitu, je zapotřebí peníze vybrat a zaplatit v hotovosti.

S naditou peněženkou můžete pomoci

Děti si ráno vzpomenou, že potřebují drobné na divadlo, v práci vás kolega požádá o půjčení dvou stovek na oběd, ve městě se vám naskytne možnost přispět na charitu. To vše jsou situace, kdy vám je platební karta zcela k ničemu a kdy se bez hotovosti neobejdete.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky