Myslete na zadní vrátka

PR článek - Jakkoliv to může znít přízemně, ke skutečně radostnému životu patří i odpovídající finanční zajištění. Má-li za sebou člověk finanční polštář, neusíná s obavami z následujícího dne. Peníze mu pomohou vyřešit i problémy, které se zjeví náhle a neočekávaně. Všichni bychom si proto měli v každé fázi našeho života budovat finanční zázemí. To bude k dispozici jako záchranný kruh v případě nouze pro nás i naše blízké. Kromě toho nám peníze samozřejmě umožní i věci, které by nám bez nich byly zapovězeny. Ať již se jedná o cestování, koupi krásných, ale drahých věcí, či něco jiného, s penězi to jde snadněji. Je ovšem trpkou pravdou, že takové budování zadních vrátek není vždy snadné, přesto stojí za to se o něj snažit.

Myslete na zadní vrátka

Jak spořit na horší časy?

Je pěkné radit někomu, aby si vytvářel finanční rezervu. Je to ale jedna z těch věcí, která se snadněji říká, než skutečně dělá. Dobrou zprávou je, že vytváření zadních vrátek může mít mnoho podob.

I takové splácení hypotéky nebo jiného úvěru na bydlení je formou spoření, neboť jejich prostřednictvím investujete do pořizování vlastního dlouhodobého majetku. Investovat lze koneckonců do lecčeho. Pořizovat si můžete drahé kovy nebo třeba umělecké, historické a sběratelské předměty.

I všechny finanční instituce nabízí nějaký způsob investování. Může se jednat o nákup dluhopisů, akcií, cizích měn apod., buď přímo nebo skrze příslušné investiční fondy. Potenciální zhodnocení investovaných peněz bývá ovšem přímo úměrné riziku jejich ztráty. Ti, kdo se chtějí v tomto ohledu držet u zdi, budou proto raději volit tradičnější metody, jako jsou standardní vklady, důchodové spoření apod., zvláště pokud jejich rozhodnutí podpoří jistou částkou i stát.

Kde vzít na investování?

Oklikou se opět dostáváme k již naznačené otázce: kde vzít prostředky k investování, pokud je váš rozpočet napjatý „tak akorát“. Odpověď samozřejmě není snadná, jisté možnosti zde ale jsou.

Co kdybyste si řekli, že všechny peníze, které se vám podaří ušetřit na výhodných nákupech, investujete do tolikrát omílaného stavění zadních vrátek? Kolik peněz by to bylo? Záleží samozřejmě na tom, jak dobře vám ony výhodné nákupy půjdou.

S výhodným nakupováním vám mohou hodně pomoci cenové srovnávače a také internetové katalogy shromažďující produkty z různých e-shopů. Pokud budete kupovat nábytek – třeba psací stůl – použijte internetový katalog k tomu, abyste nalezli takový, který bude parametry odpovídat vašim požadavkům a bude levnější než ten, který jste si vybrali jako první. Rozdíl v ceně potom investujte do budování finančního polštáře.

Před jakýmkoliv významnějším nákupem si také projděte slevové portály. S trochou štěstí zde naleznete nabídky produktů za velmi výhodné ceny a opět se vám povede ušetřit peníze, které můžete použít na budování své finanční nezávislosti. Slevy a slevové kupony firmy rády používají jako jeden ze svých hlavních marketingových prostředků, tak proč jim neudělat radost a nevyužít je?

Co když to nevyjde?

Přes veškerou snahu o vytvoření finanční nezávislosti se může stát, že ke kýženému cíli nakonec nepovede. Stejně tak může dlouho vytvářenou finanční rezervu rozmetat jediná životní peripetie jako vážná nemoc, úraz, ztráta zaměstnání, životní tragédie apod. Zvláště nepříjemná je taková situace, pokud je člověk již v důchodu. V takovém případě je také značně obtížné získat v případě nutnosti půjčku.

Ani to ale není nemožné, na trhu existují i půjčky pro důchodce. Vyřídit je lze navíc online z pohodlí domova a za dobu několika málo desítek minut. Někdy to zkrátka jinak nejde a taková půjčka může důchodci opravdu pomoci.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky