Jaký bude vývoj inflace a HDP v roce 2022?

PR článek - Po dvou velice turbulentních letech nás, zdá se, čeká další velice zajímavý rok. Ekonomiky celého světa jsou stále rozkolísané a stabilitu začínají ztrácet i vztahy mezinárodní. Jak na tom v roce 2022 budeme z hlediska vývoje inflace a HDP?

Jaký bude vývoj inflace a HDP v roce 2022?
reklama

Inflace dosáhne vrcholu

Všeobecně se očekává, že míra inflace dosáhne v roce 2022 svého vrcholu. Zatímco aktuální hodnota atakuje 10 %, v celoročním průměru by měla být o něco nižší. Mělo by tomu tak být i díky krokům České národní banky, která jimi dala jasně najevo, že podobnou výši inflace nebude v české ekonomice dlouhodobě tolerovat.

Pokud míra inflace přestane růst, znamená to také, že ČNB nebude úrokové sazby zvyšovat tak agresivně, jak to činila v roce 2021. Vrcholu by tak měly dosáhnout i úroky hypotečních úvěrů a dalších půjček.

Že inflace přestane růst, však neznamená konec zdražování. Na to, až inflace klesne k přijatelnějším hodnotám pohybujícím se kolem 2 %, si pravděpodobně budeme muset počkat do roku 2023, možná ještě déle.

Ekonomika by měla růst stabilním tempem

Po obrovských výkyvech v HDP během let 2020 a 2021, které způsobila opatření související s epidemií covidu-19, se v roce 2022 očekává již stabilnější vývoj. Ekonomika České republiky by měla v roce 2022 dle očekávání Ministerstva Ministerstva financí vzrůst asi o 3 %.

Co se týče nezaměstnanosti, očekává se, že v Česku zůstane na rekordně nízké úrovni, a dokonce může ještě nadále klesat. Pracovní trh tak zůstává i přes růst úrokových sazeb přehřátý. To může otevřít cestu ještě rychlejšímu tempu růstu mezd než v předchozí dekádě.

Se vším může zamíchat mezinárodní politická situace

Veškerá očekávání se ale mohou ze dne na den změnit v případě, že dojde k další eskalaci napětí mezi světovými velmocemi. Již několik let se totiž vztahy mezi největšími ekonomikami nevyvíjejí příznivým směrem.

Pokud by měly tyto problémy vliv i na světový obchod, s největší pravděpodobností by to znamenalo, že HDP bude spíše stagnovat, či dokonce klesat a míra inflace se bude nadále zvyšovat nad současné hodnoty.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky